Od kiedy podwyższyć pensję nauczyciela, który nie dostarczył aktu nadania stopnia awansu zawodowego

Kategoria: Płace i finanse
Autor: Agnieszka Kosiarz
Data: 30-09-2016 r.

Podwyższenie pensji nauczyciela może nastąpić wyłącznie po dostarczeniu akt nadania stopnia awansu zawodowego. Sprawdź, od kiedy podwyższyć pensję nauczyciela, który doręczył jedynie zaświadczenie o zdanym egzaminie, aby nie narazić się na odpowiedzialność za naruszenie dyscypliny finansów publicznych.

Dyrektor przedszkola ustala nowe wynagrodzenie na podstawie przedstawionego przez nauczyciela aktu nadania stopnia awansu zawodowego. Dla przeszeregowania płacowego istotna jest podana w decyzji data złożenia wniosku o postępowanie kwalifikacyjne lub egzaminacyjne.

 
  • wniosek złożony nie później niż 30 czerwca – decyzja o nadaniu lub odmowie nadania stopnia awansu do 31 sierpnia. W sytuacji nadania stopnia przeszeregowanie następuje 1 września.
  • wniosek złożony nie później niż do 31 października – decyzja o nadaniu lub odmowie nadania stopnia awansu do 31 grudnia. W sytuacji nadania stopnia przeszeregowanie następuje 1 stycznia.

Często jednak nauczyciele dostarczają wymagane dokumenty z opóźnieniem, tzn. po 1 września roku szkolnego, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu zawodowego lub po 1 stycznia roku kalendarzowego, w którym nauczyciel uzyskał wyższy stopień awansu zawodowego. W takich sytuacjach należy wypłacić im wyrównanie.

Gdy nauczyciel przyniesie akt z opóźnieniem, otrzyma wyrównanie

Jeśli akt nadania stopnia zostanie dostarczony z opóźnieniem, dyrektor przedszkola lub szkoły ma obowiązek wyrównać wynagrodzenie zgodnie z datą widniejącą na akcie, jeśli dotyczy to okresu nie dłuższego niż trzy lata.

Nauczyciel ma prawo do wynagrodzenia wynikającego z Karty Nauczyciela i uzyskanego stopnia awansu przez okres, o jaki postępowanie zostało wydłużone niezależnie od przyczyny wydłużenia, jeżeli postępowanie zostanie zakończone pozytywną decyzją.

Przykład:

Nauczycielka otrzymała w sierpniu akceptację komisji egzaminacyjnej na stopień nauczyciela mianowanego. Jednak akt nadania stopnia nauczyciela mianowanego został dopiero wydany przez organ prowadzący we wrześniu i we wrześniu nauczycielka dostarczyła dokument do przedszkola. Od kiedy nauczycielce przysługuje wyższe wynagrodzenie zasadnicze?

Nauczycielce przysługuje wyższa stawka wynagrodzenia zasadniczego od października oraz wyrównanie od września. Wydanie aktu nadania stopnia nauczyciela mianowanego we wrześniu nastąpiło bowiem z naruszeniem przepisów. Decyzja w tej sprawie powinna być wydana do 31 sierpnia.

Dowodem uzyskania stopnia awansu jest akt nadania

Co roku powstaje problem, czy nauczyciele, którzy uzyskali akceptację komisji kwalifikacyjnej lub zdali egzamin przed komisją egzaminacyjną przed 31 sierpnia (złożenie wniosku do 30 czerwca), a nie dostarczyli do przedszkola lub szkoły aktu nadania wyższego stopnia awansu zawodowego, mają prawo do wyższego wynagrodzenia już od 1 września. Podobna sytuacja ma miejsce w przypadku zdania egzaminu do 31 grudnia (złożenie wniosku do 31 października).

Po odbyciu stażu i złożeniu wniosku o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego odbywa się rozmowa lub egzamin przed komisją egzaminacyjną lub kwalifikacyjną. Nauczyciel, który uzyska akceptację komisji lub zda egzamin, uzyskuje zaświadczenie. Nie jest to jednak koniec procedury awansowej. Do uzyskania wyższego stopnia awansu zawodowego konieczne jest uzyskanie aktu nadania, który kończy postępowania administracyjne. Przy czym organ wydający akt jest związany stanowiskiem komisji kwalifikacyjnej lub egzaminacyjnej.

Podstawą wypłaty podwyżki jest dostarczenie do przedszkola lub szkoły aktu nadania stopnia awansu zawodowego. Udokumentowanie prawa nauczyciela do określonej stawki wynagrodzenia zasadniczego następuje bowiem poprzez przedstawienie oryginalnych dokumentów (aktów nadania stopnia awansu zawodowego, świadectw, dyplomów) albo uwierzytelnionych odpisów (kopii) tych dokumentów.

Dyrektor przedszkola lub szkoły nie może dokonać przeszeregowania stawki wynagrodzenia zasadniczego nauczyciela jedynie na podstawie przedstawionego zaświadczenia o uzyskaniu akceptacji (zdaniu egzaminu) komisji kwalifikacyjnej (egzaminacyjnej).

Dyrektor, wypłacając wynagrodzenie na podstawie takiego zaświadczenia, dopuszcza złamanie przepisów oświatowych i nieuzasadnionego wydatkowania środków finansowych.

Agnieszka Kosiarz, specjalista prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 39567 )
Array ( [docId] => 39567 )