Awans zawodowy nauczyciela – wnioski do końca października

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 01-10-2013 r.

Nauczyciele, którzy starają się o awans zawodowy nauczyciela, ale nie złożyli wniosku wszczęcie postępowania do końca czerwca, powinni zrobić to do 31 października. Wynagrodzenie nauczyciela zmieni się jednak dopiero we wrześniu kolejnego roku szkolnego.

Karta Nauczyciela wskazuje dwa terminy, w których należy złożyć wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego w związku ze staraniem się o awans zawodowy nauczyciela:

  • pierwszy termin mija 31 czerwca – dla nauczycieli, którzy złożą wymaganą dokumentację przewiduje się wydanie decyzji do 31 sierpnia,
  • drugi termin mija 31 października – Karta Nauczyciela nakłada obowiązek wydania decyzji o nadaniu lub odmowie stopnia awansu zawodowego do 31 grudnia

(art. 9b ust. 3 i ust. 3a Karta Nauczyciela).

Nauczyciele, którzy nie zdążą do 31 października będą mogli starać się o awans zawodowy nauczyciela w czerwcu. Warto jednak zauważyć, że nie wpłynie to na zmianę terminu, w którym zmieni się przysługujące im wynagrodzenie nauczyciela. Wynagrodzenie zmieni się we wrześniu kolejnego roku szkolnego.

Wynagrodzenie nauczyciela zmieni się w kolejnym roku szkolnym

Nauczycielom, którzy uzyskają awans zawodowy nauczyciela w drugim terminie, na jaki wskazuje Karta Nauczyciela nie przysługuje wzrost wynagrodzenia od pierwszego dnia miesiąca następującego po otrzymaniu kolejnego stopnia awansu.

Zmiana wysokości wynagrodzenia dla nauczycieli jest przewidziana dopiero od pierwszego dnia roku szkolnego następującego po roku szkolnym, w którym miał miejsce awans zawodowy nauczyciela (art. 39 ust. 1 Karta Nauczyciela). Oznacza to, że wynagrodzenie nauczyciela nie zmieni się do końca sierpnia. W tym samym terminie wzrasta wynagrodzenie nauczyciela, który wniosek o wszczęcie postępowania kwalifikacyjnego lub egzaminacyjnego złożył w czerwcu, a decyzję otrzymał w czasie wakacji.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30533 )
Array ( [docId] => 30533 )

Array ( [docId] => 30533 )