Cofnięcie misji kanonicznej – wypowiedzenie dla nauczycieli religii

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 03-11-2014 r.

Karta nauczyciela mówi, że cofnięcie skierowania do nauczania religii jest równoznaczne z rozwiązaniem stosunku pracy z nauczycielem. Wypowiedzenie dla nauczycieli religii nie wynika w takim przypadku z woli dyrektora szkoły, ale następuje z mocy prawa.

W przypadku cofnięcia misji kanonicznej dla nauczycieli religii następuje rozwiązanie stosunku pracy z mocy prawa. Oznacza to, że dyrektor szkoły ma obowiązek wręczenia wypowiedzenia, które ma charakter deklaratoryjny (art. 23 ust. 1 pkt 6 Karta Nauczyciela). Cofnięcie skierowania oznacza dla nauczycieli rozwiązanie umowy o pracę nawet, jeżeli w tym czasie wykorzystują przysługujący im urlop dla poratowania zdrowia lub korzystają z urlopu wypoczynkowego przewidzianego dla nauczycieli na okres ferii i wakacji.

Rozwiązanie stosunku pracy dla nauczycieli religii

Dyrektor szkoły rozwiązuje stosunek pracy z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania z końcem tego miesiąca, w którym nastąpiło cofnięcie skierowania do nauczania religii w szkole (art. 23 ust. 2 pkt 6 Karta Nauczyciela). Dotyczy to nauczycieli zatrudnionych na podstawie mianowania oraz nauczycieli zatrudnionych w oparciu o umowę o pracę na czas nieokreślony.

Przeniesienie do innej parafii nie jest tożsame z cofnięciem skierowania

Dyrektor szkoły może spotkać się z sytuacją, w której otrzyma informację o przeniesieniu księdza będącego nauczycielem religii do innej parafii, ale bez powiadomienia o cofnięciu dla niego skierowania do nauczania religii. W takim przypadku nie następuję rozwiązanie stosunku pracy z mocy prawa na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 6 i dyrektor szkoły nie ma podstaw do wypowiedzenia umowy o pracę.

W przypadku przeniesienia nauczyciela – księdza do innej parafii możliwe jest przeniesienie do innej szkoły zgodnie z art. 18 ustawy Karta Nauczyciela. Wówczas nie ma jednak miejsca rozwiązanie stosunku pracy i dla nauczycieli nie przewiduje się wypłacenia odprawy niezależnie od okresu i formy zatrudnienia.

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35975 )
Array ( [docId] => 35975 )