Dla nauczycieli kontraktowych umowa o pracę na czas nieokreślony

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 04-04-2015 r.

Zawarcie z nauczycielem kontraktowym umowy na czas określony jest dopuszczalne, kiedy zaistnieje potrzeba wynikająca z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela. Jeżeli ta przesłanka, wskazania w ustawie Karta Nauczyciela, nie zachodzi – dyrektor szkoły zawiera z nauczycielem umowę na czas nieokreślony.

Karta Nauczyciela wprowadza zasadę zatrudnienia nauczycieli, w tym nauczycieli kontraktowych i mianowanych, na podstawie umów o pracę zawieranych na czas nieokreślony. Jedynym odstępstwem jest sytuacja, w której dyrektor szkoły stwierdzi zaistnienie potrzeby wynikającej z organizacji nauczania lub zastępstwa nieobecnego nauczyciela (art. 10 ust. 7 Karta Nauczyciela).

Dyrektor szkoły nie ma swobody wyborze umów dla nauczycieli

Kwestia tego, jaki rodzaj umowy o pracę zostanie zawarty z nauczycielem nie stanowi swobodnej decyzji dyrektora szkoły, ponieważ reguluje ją Karta Nauczyciela. Karta Nauczyciela przewiduje zatrudnienie na czas określony tylko dla nauczycieli rozpoczynających pracę w szkole (nauczyciel stażysta) lub dla nauczycieli zatrudnianych w celu zastąpienia nieobecnego nauczyciela (art. 10 ust. 2 i ust. 7 Karta Nauczyciela). W pozostałych przypadkach zatrudniając nauczyciela kontraktowego dyrektor szkoły ma obowiązek zawarcia umowy na czas określony. Dotyczy to także umów dla nauczycieli zatrudnianych na część etatu – Karta Nauczyciela nie wskazuje, by niepełny wymiar czasu pracy był przesłanką do zatrudnienia na czas określony.

Ustalenie stosunku pracy dla nauczycieli kontraktowych

Nauczyciel kontraktowy, z którym mimo braku przesłanek wymienionych w ustawie Karta Nauczyciela, zawarto umowę o pracę na czas określony może żądać ustalenia istnienia stosunku pracy (art. 189 kodeks postępowania cywilnego).

Jeżeli nauczyciel zażąda ustalenia istnienia stosunku pracy po upływie okresu na jaki zawarł z nauczycielem kontraktowym umowę na czas określony, to dyrektor szkoły musi liczyć się z orzeczeniem sądu stwierdzającym, że nie mogło dojść do rozwiązania umowy na skutek upływu czasu, na który była zawarta, gdyż zawarcie umowy okresowej było naruszeniem regulacji Karta Nauczyciela (wyrok SN sygn. I PZP 3/13).

Dyrektor szkoły może nawiązać z nauczycielem kontraktowym umowę na czas określony tylko, kiedy spełnione będą przesłanki określone w art. 10 ust. 7 ustawy Karta Nauczyciela, w pozostałych sytuacjach działanie takie uznaje się za niedopuszczalne.

Źródło:

Wyrok Sądu Najwyższego z dnia 4 października 2013 r. (I PZP 3/13)

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36865 )
Array ( [docId] => 36865 )