Dyrektor szkoły artystycznej – awans zawodowy nauczyciela

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 28-05-2013 r.

Dyrektor szkoły artystycznej musi umożliwić awans zawodowy nauczyciela pedagogom zatrudnionym na nie mniej niż ½ obowiązkowego wymiaru godzin w oparciu o umowę o pracę również w szkole niepublicznej, mimo że co do zasady nie obowiązuje  w niej Karta Nauczyciela.

Dla nauczycieli zatrudnionych w szkołach niepublicznych Karta Nauczyciela jest stosowana tylko w wybranych aspektach. Jednym z nich jest awans zawodowy nauczyciela, którego realizacji nie może zabronić dyrektor szkoły. Warunkiem jest oczywiście zatrudnienie nauczyciela na umowę o pracę w wymiarze nie mniejszym niż połowa obowiązkowego wymiaru zajęć – tak jak w przypadku awansu dla nauczycieli pracujących w szkołach publicznych.

Niepubliczna szkoła artystyczna – awans zawodowy nauczyciela

W szkołach niepublicznych o uprawnieniach szkół publicznych Karta Nauczyciela jest stosowana tylko częściowo. Większość zasad dotyczących warunków pracy dla nauczycieli reguluje w tym przypadku Kodeks Pracy, a nie Karta Nauczyciela – dotyczy to m.in. zasad udzielania urlopów czy obliczania wynagrodzenia. Dyrektor szkoły niepublicznej nie może jednak odebrać zatrudnionym możliwości realizowania stażu oraz ubiegania się o awans zawodowy nauczyciela.

Awans zawodowy nauczyciela nie jest możliwy przy umowie cywilno-prawnej

Istotne dla nauczycieli powinno być ograniczenie, jakim jest umowa cywilno-prawna. O ile dyrektor szkoły publicznej nie może zaproponować nauczycielom takiej formy zatrudnienia, o tyle może to zrobić dyrektor szkoły niepublicznej. Nauczyciel wykonujący obowiązki zawodowe w niepublicznej szkole artystycznej, z którym dyrektor szkoły nie zawarł umowy o pracę, nie będzie mógł starać się o awans zawodowy nauczyciela. Awans zawodowy nauczyciela jest możliwy wyłącznie pod warunkiem zatrudnienia na co najmniej ½ etatu (art. 3 pkt 3 Karta Nauczyciela).

Nauczyciele pracujący w oparciu o umowę cywilno-prawną powinni jednak zwrócić uwagę czy w ich przypadku nie dochodzi do istotnych naruszeń prawa pracy. Przypomnieć należy, że Kodeks pracy zabrania zastępowania umowy o pracę umową cywilno-prawną, jeżeli obowiązki są wykonywane w warunkach charakterystycznych dla stosunku pracy (art. 22 Kodeks pracy).

Marta Wysocka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30477 )
Array ( [docId] => 30477 )