To dyrektor odpowiada za skierowanie zatrudnionych osób na badania wstępne, okresowe i kontrolne oraz wyegzekwowanie od pracowników przeprowadzenia tych badań we właściwym terminie. Jeżeli pracownik z winy pracodawcy nie może wykonywać swoich obowiązków – zachowuje prawo do wynagrodzenia za czas niewykonywania obowiązków.
Których pracowników skierować na badania lekarskie, by nie narazić się na kary
W połowie sierpnia należy skierować na badania nauczycieli, którzy we wrześniu wrócą z urlopów dla poratowania zdrowia. Warto też sprawdzić, czy nowo zatrudnieni pracownicy muszą przechodzić badania wstępne oraz kogo należy w niedługim czasie skierować na badania okresowe.
Nie każdy nowy pracownik musi wykonać badania wstępne
Pracownik posiadający aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania nie musi być kierowany na wstępne badania lekarskie, pod warunkiem że dyrektor stwierdzi, że warunki pracy w przedszkolu lub szkole są zgodne z warunkami pracy u poprzedniego pracodawcy. Osoby przyjmowane do pracy podlegają wstępnym badaniom lekarskim, jeżeli nie są:
1) przyjmowane ponownie do pracy u tego samego pracodawcy na to samo stanowisko lub na stanowisko o takich samych warunkach pracy w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy z tym pracodawcą;
2) przyjmowane do pracy u innego pracodawcy na dane stanowisko w ciągu 30 dni po rozwiązaniu lub wygaśnięciu poprzedniego stosunku pracy, jeżeli przedstawią pracodawcy aktualne orzeczenie lekarskie stwierdzające brak przeciwwskazań do pracy w warunkach pracy opisanych w skierowaniu na badania lekarskie, a pracodawca ten stwierdzi, że warunki te odpowiadają warunkom występującym na danym stanowisku pracy, z wyłączeniem osób przyjmowanych do wykonywania prac szczególnie niebezpiecznych. Dotyczy to także przyjmowania do pracy osoby pozostającej w stosunku pracy z innym pracodawcą.
Zwolnienie ze wstępnych badań lekarskich dotyczy tylko sytuacji, gdy zatrudniany pracownik posiada skierowanie na badania wydane nie wcześniej niż 1 kwietnia 2015 r., tj. na podstawie obowiązujących od tego dnia wzorów i przepisów.
Badania okresowe – w terminach określonych prawem…
Każdy pracownik podlega okresowym badaniom lekarskim, które należy przeprowadzać:
- co 2 lata – przy narażeniu na wdychanie szkodliwych pyłów lub oparów,
- co 3 lata – w zakładzie pracy, gdzie panuje gorący mikroklimat,
- co 4 lata – przy stałym korzystaniu z komputera,
- co 5 lat – przy innej pracy biurowej oraz na stanowisku nauczyciela.
…a po dłuższej nieobecności – badania kontrolne
W przypadku niezdolności do pracy trwającej dłużej niż 30 dni, spowodowanej chorobą, podlega ponadto kontrolnym badaniom lekarskim w celu ustalenia zdolności do wykonywania pracy na dotychczasowym stanowisku. Obowiązek skierowania na badania spoczywa na dyrektorze – pracownik nie musi dostarczać orzeczenia z własnej inicjatywy.
Jeżeli na danym stanowisku zmieniły się warunki pracy, dyrektor musi skierować pracownika na dodatkowe badania, tak by orzeczenie lekarskie było adekwatne do aktualnych warunków pracy, określonych w skierowaniu na badania.
Stanowisko Sądu Najwyższego
Pracownik stawiający się do pracy w związku z ustaniem przyczyny nieobecności nie ma obowiązku dostarczenia orzeczenia lekarskiego o zdolności do pracy. Jeżeli pracownik stawi się do pracy i zgłosi gotowość jej wykonywania, obowiązek skierowania go na kontrolne badania lekarskie spoczywa na pracodawcy (wyrok Sądu Najwyższego z 21 czerwca 2005 r. sygn. II PK 319/04).
Wstępne, okresowe i kontrolne badania lekarskie przeprowadza się na podstawie skierowania wydanego przez pracodawcę. Wzór skierowania stanowi załącznik nr 3a do rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r.
Za dopuszczenie pracownika bez badań – kara grzywny
Za brak badań lekarskich pracowników odpowiada dyrektor przedszkola lub szkoły. Ich brak stanowi naruszenie przepisów bhp i podlega karze grzywny od 1.000 do 30.000 zł.
Więcej na temat obowiązku skierowania pracownika na badania lekarskie w czasopiśmie "Zarządzanie Przedszkolem. Rozwiązania dla zaawansowanych".
Orzecznictwo:
- wyrok Sądu Najwyższego z 21 czerwca 2005 r., sygn. II PK 319/04,
- wyrok Sądu Najwyższego z 18 grudnia 2002 r., sygn. I PK 44/02.
- art. 100, art. 229 ustawy z 26 czerwca 1974 r. – Kodeks pracy (Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
- art. 23 ust. 4 pkt 2, ust. 5, art. 27 ust. 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
- art. 32 ustawy z 7 listopada 2014 r. o ułatwieniu wykonywania działalności gospodarczej (Dz.U. z 2014 r. poz. 1662),
- § 2 ust. 5, § 4, § 5, załącznik nr 3a rozporządzenia Ministra Zdrowia i Opieki Społecznej z 30 maja 1996 r. w sprawie przeprowadzenia badań lekarskich pracowników, zakresu profilaktycznej opieki zdrowotnej nad pracownikami oraz orzeczeń lekarskich wydawanych do celów przewidzianych w Kodeksie pracy (Dz.U. z 1996 r. nr 69, poz. 332).
Zobacz także:
Tagi: oświata, stosunek pracy
