Organ prowadzący szkołę może nałożyć na nauczyciela obowiązek podjęcia pracy w innej szkole na tym samym lub - za jego zgodą - na innym stanowisku, w celu uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w wymiarze nie większym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć.
Nauczycielowi nie zakłada się akt w szkole, w której uzupełnia etat
W szkole, w której nauczyciel uzupełnia etat należy założyć teczkę, w której będzie można gromadzić informacje o nim i dokumenty dotyczące jego pracy - bez akt osobowych w rozumieniu rozporządzenia o dokumentacji pracowniczej.
Nauczyciel uzupełniający pensum w szkole macierzystej realizuje co najmniej połowę obowiązkowego wymiaru zajęć, uzupełnienie następuje zaś zawsze do pełnego pensum. Nauczyciel ten pozostaje zatrudniony w szkole macierzystej w pełnym wymiarze zajęć, ale część swojego pensum realizuje w innej szkole.
Uzupełnianie pensum nie oznacza nawiązania odrębnego stosunku pracy ze szkołą, w której następuje uzupełnianie etatu. Pracodawcą nauczyciela pozostaje szkoła macierzysta.
Dyrektor szkoły, w której nauczyciel uzupełnia etat, nie zakłada więc temu nauczycielowi akt osobowych w rozumieniu rozporządzenia o dokumentacji pracowniczej. Jednak należy założyć dla tego nauczyciela teczkę, w której będzie można gromadzić dokumenty dotyczące nauczyciela, np.:
-
skierowanie na uzupełnianie otrzymane z organu prowadzącego,
-
informacje o zwolnieniach lekarskich,
-
informacje o ewentualnym urlopie,
-
dane o dodatku motywacyjnym,
-
wystawienie opinii o pracy nauczyciela, jeśli dyrektor zostanie poproszony o jej wystawienie,
-
dokumentacja innych spraw dotyczących bezpośrednio nauczyciela, np. związanych z dyscypliną pracy.
-
art. 22 ust. 1 ustawy z 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.),
-
§1 rozporządzenia ministra pracy i polityki socjalnej z 28 maja 1996 r. w sprawie zakresu prowadzenia przez pracodawców dokumentacji w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz sposobu prowadzenia akt osobowych pracownika (Dz.U. z 1996 r. nr 62, poz. 286 ze zm.).
Zobacz także:
