Odmowa podpisania propozycji zmniejszenia wymiaru etatu nauczyciela

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 12-04-2013 r.

Nauczyciel nie musi podpisać pisma w sprawie ograniczenia mu wymiaru zatrudnienia. Oświadczenie w tym zakresie uznaje się za skuteczne, jeżeli doszło do adresata w sposób umożliwiający mu zapoznanie się z treścią tego oświadczenia. Niewyrażenie przez nauczyciela zgody na ograniczenie wymiaru zatrudnienia prowadzi do rozwiązania z nauczycielem stosunku pracy w trybie określonym w Karcie Nauczyciela.

Mając na uwadze zasadę trwałości nauczycielskich stosunków pracy, dyrektor szkoły, w razie zmian organizacyjnych, może z nauczycielem zatrudnionym na podstawie mianowania rozwiązać stosunek pracy bądź zaproponować mu pracę w wymiarze w nie niższym niż 1\2 wymiaru zajęć (art. 20 ust. 1 pkt 2 i art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela).

Ograniczenie zatrudnienia na podstawie art. 22 ust. 2 KN - tylko za zgodą nauczyciela

Zgoda nauczyciela jest warunkiem ograniczenia zatrudnienia, a co za tym idzie również zmniejszenia wynagrodzenia (art. 22 ust. 2 Karty Nauczyciela). Niewyrażenie zgody na takie rozwiązanie skutkuje zastosowaniem art. 20 ust. 1 Karty Nauczyciela i rozwiązaniem stosunku pracy z nauczycielem.

 

Karta Nauczyciela nie wskazuje formy złożenia propozycji ograniczenia zatrudnienia

W Karcie Nauczyciela nie określono ani formy, ani terminu wyrażenia (niewyrażenia) zgody na ograniczenie zatrudnienia. Dyrektor szkoły może zatem taką propozycję przekazać nauczycielowi w bardziej lub mniej sformalizowany sposób. W mojej ocenie propozycja taka powinna być podana na piśmie i powinna zawierać:

  • uzasadnienie np. Z uwagi na zmiany planu nauczania uniemożliwiające dalsze zatrudnienie Pani w pełnym wymiarze zajęć proponuję Pani pracę w wymiarze ............. tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia;
  • pouczenie o tym, iż jeżeli nauczyciel w wyznaczonym przez dyrektora szkoły terminie nie złoży oświadczenia o niewyrażeniu zgody na ograniczenie zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia, uważa się, że wyraził zgodę na zaproponowane rozwiązanie,
    np. Jeżeli w terminie 7 dni od dnia doręczenia niniejszego pisma nie złoży Pani oświadczenia o niewyrażeniu zgody na zaproponowane ograniczenie zatrudnienia i proporcjonalne zmniejszenie wynagrodzenia, to uważa się, iż wyraziła Pani na to zgodę;
  • pouczenie o skutkach niewyrażenia zgody.

Chwila doręczenia pisma to moment zapoznania się z jego treścią

Momentem złożenia propozycji ograniczenia zatrudnienia jest chwila, w której oświadczenie woli dyrektora szkoły w tej sprawie dotarło do nauczyciela w sposób pozwalający mu zapoznać się z treścią oświadczenia pracodawcy, nawet jeśli nauczyciel odmówił zapoznania się z nim (art. 61 Kodeksu cywilnego). Oświadczenie woli uznaje się za skutecznie złożone również wtedy, gdy adresat mogąc zapoznać się z jego treścią, celowo tego nie uczynił, odmówił zapoznania się z nim lub z własnej woli nie podjął przesyłki pocztowej zawierającej to oświadczenie.

Odmowa zapoznania się z pismem zawierającym propozycję ograniczenia zatrudnienia nie wywołuje żadnych skutków prawnych. Dla skuteczności czynności prawnej zmierzającej do ograniczenia zatrudnienia wymagana jest zgoda nauczyciela. Na piśmie w sprawie propozycji ograniczenia zatrudnienia i proporcjonalnego zmniejszenia wynagrodzenia powinna znaleźć się adnotacja o odmowie jego przyjęcia przez adresata w danym dniu.

Podstawa prawna:

  • art. 20 ust. 1 pkt 2 i art. 22 ust. 2 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (Dz.U. z 2006 r. Nr 97, poz. 674 ze zm.).
  • art. 61 ustawa z 23 kwietnia 1964 r. - Kodeks cywilny (Dz.U. Nr 16, poz. 93 ze zm.).

Bogusław Śnieżek


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30449 )
Array ( [docId] => 30449 )