Po wyborze nowego dyrektora niektórzy pracownicy przedszkola mogą stracić pracę

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Marta Wysocka
Data: 15-05-2017 r.

Ustawa o pracownikach samorządowych zabrania zatrudniania publicznych placówkach oświatowych członków bliskiej rodziny na takich stanowiskach, które oznaczać będą pozostawania między tymi osobami w stosunku bezpośredniej podległości służbowej. Czy oznacza to, że po wyborze nowego dyrektora z niektórymi pracownikami trzeba rozwiązać stosunek pracy?

Małżonkowie oraz osoby pozostające ze sobą w stosunku pokrewieństwa do drugiego stopnia włącznie lub powinowactwa pierwszego stopnia oraz w stosunku przysposobienia, opieki lub kurateli nie mogą być zatrudnieni w tym samym przedszkolu, jeżeli powstałby między tymi osobami stosunek bezpośredniej podległości służbowej.  

W praktyce zakaz bezpośredniej podległości służbowej oznacza, że dyrektor przedszkola nie może ani nawiązać ani kontynuować stosunku pracy, ani kontynuować już istniejącego z małżonkiem, dziadkiem, rodzicem, dzieckiem (w tym dzieckiem przysposobionym),  wnukiem, rodzeństwem, kuzynem, teściem czy osobą nad którą sprawuje opiekę lub kuratelę.

Podległość służbowa oznacza brak stanowisk pośrednich

Przez podległość służbową rozumie się sytuację, w której brak jest jakiegokolwiek pośredniego szczebla organizacyjnego (stanowiska służbowego) pomiędzy dyrektorem a pracownikiem. W związku z tym może zaistnieć sytuacja, w której w tym samym przedszkolu będzie pracowała bliska osoba dyrektora.

Przykład:

Czy w przedszkolu można zatrudnić na stanowisku intendentki córkę dyrektora przedszkola, jeżeli jej bezpośrednim przełożonym będzie zatrudniony w przedszkolu kierownik gospodarczy?

Tak. Jeżeli zgodnie ze strukturą organizacyjną przedszkola intendent  podlega kierownikowi gospodarczemu, to nie zachodzi podległość służbowa między nim a dyrektorem. W takim przypadku na stanowisku intendenta nie można natomiast zatrudnić osoby pozostającej w stosunku pokrewieństwa lub powinowactwa z kierownikiem gospodarczym.

Zakaz nie dotyczy nauczycieli

Zakaz podległości służbowej między osobami bliskimi dotyczy wyłącznie pracowników samorządowych, tj. pracowników zatrudnionych zgodnie z przepisami ustawy o pracownikach samorządowych. Nie ma zatem zastosowania do nauczycieli i nie istnieją przeszkody, aby w przedszkolu na stanowisku nauczyciela została zatrudniona np. żona lub córka dyrektora, pod warunkiem, że posiada wymagane kwalifikacje.

Marta Wysocka, specjalistka w zakresie prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40351 )
Array ( [docId] => 40351 )