Poznaj dalsze losy dyrektorów szkół związane z wdrażaniem reformy oświaty

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Michał Kowalski
Data: 04-07-2017 r.

Przekształcenia wielu typów szkół, a zwłaszcza transformacje dotykające gimnazjum, rodzą pytania, jakie są dalsze losy dyrektorów szkół. Przepisy przejściowe przewidują dalsze pełnienie funkcji dyrektora niezależnie od przekształcenia. W niektórych przypadkach możliwe będzie także przedłużenie powierzenia stanowiska dyrektora, ale nie dłużej niż do 31 sierpnia 2019 r. Sprawdź, jakich posunięć kadrowych może spodziewać się dyrektor w związku z wdrażaniem reformy oświaty.

Przedłużenie kadencji tylko do 31 sierpnia 2019 r.…

W przypadkach uzasadnionych względami organizacyjnymi organ prowadzący może przedłużyć powierzenie stanowiska dyrektorowi szkoły podstawowej – zarówno przed 1 września 2017 r., jak i po tej dacie, ale na okres nie dłuższy niż do dnia 31 sierpnia 2019 r. W pierwszej kolejności warto podkreślić, że przedłużenie kadencji może nastąpić na okres nie dłuższy niż do 31 sierpnia 2019 r.

 

Co istotne, przedłużenie powierzenia stanowiska dyrektora szkoły podstawowej, inaczej niż przed 26 stycznia 2017 r. może nastąpić tylko w przypadkach uzasadnionych względami organizacyjnymi.

W liceach, technikach i szkołach branżowych kadencje nie będą przedłużane

Do transformacji dojdzie też w szkołach innego typu. Przekształceniu ulegnie:

  • zasadnicza szkoła zawodowa w szkołę branżową I stopnia (1 września 2019 r.)
  • liceum ogólnokształcące – z 3-letniego w 4-letnie (1 września 2019 r.)
  • technikum – z 4-letniego w 5-letnie (1 września 2019 r.)
  • szkoła policealna w szkołę policealną dla osób posiadających wykształcenie średnie lub wykształcenie średnie branżowe, o okresie nauczania nie dłuższym niż 2,5 roku (1 września 2017 r.),
  • szkoły specjalnej przysposabiającej do pracy dla uczniów z upośledzeniem umysłowym w stopniu umiarkowanym lub znacznym oraz dla uczniów z niepełnosprawnościami sprzężonymi w szkołę specjalną przysposabiającą do pracy (1 września 2017 r.).

Wprawdzie dyrektorzy tych szkół niezależnie od ich przekształcenia będą dalej pełnić funkcje kierownicze do końca okresu, na jaki powierzono im to stanowisko. Niemniej jednak wykluczone jest przedłużenie powierzenia im stanowiska kierowniczego, z wyjątkiem przypadków, gdy do liceum ogólnokształcącego, technikum lub szkoły branżowej I stopnia zostanie włączone gimnazjum albo gdy jedna z wymienionych szkół powstanie wskutek przekształcenia gimnazjum.

Kadencja dyrektora wygaszanego gimnazjum może zostać skrócona…

Dyrektor wygaszanego gimnazjum będzie zajmował stanowisko kierownicze do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora, ale oczywiście nie dłużej niż do dnia 31 sierpnia 2019 r. (w przypadku gimnazjum dla dorosłych, gdzie kształcenie klasy pierwszej rozpoczęło się w lutym 2017 r. – do 31 sierpnia 2020 r.)

Z drugiej strony, jeżeli powierzenie stanowiska dyrektora gimnazjum nastąpiło na okres krótszy niż do 31 sierpnia 2019 r., organ prowadzący może przedłużyć powierzenie stanowiska kierowniczego, ale nie dłużej niż do 31 sierpnia 2019 r., gdyż z tą datą gimnazjum przestanie funkcjonować (w przypadku gimnazjum dla dorosłych, gdzie kształcenie klasy pierwszej rozpoczęło się w lutym 2017 r., przedłużenie może nastąpić do 31 sierpnia 2020 r.).

Dyrektor gimnazjum stanie się wicedyrektorem szkoły, do której będzie ono włączone

Odmienne rozwiązania przewidziano w przypadku gimnazjum samorządowego, które zostało zaplanowane do włączenia do:

  • szkoły podstawowej,
  • liceum ogólnokształcącego,
  • technikum,
  • szkoły branżowej I stopnia.

W związku z tym przyjęto rozwiązanie, zgodnie z którym dyrektor szkoły, do której gimnazjum jest włączane, z mocy prawa kontynuuje sprawowanie funkcji dyrektora także po włączeniu gimnazjum – do końca okresu, na jaki uprzednio powierzono mu sprawowanie funkcji kierowniczej. Z kolei dyrektor gimnazjum w dniu włączenia staje się z mocy samego prawa wicedyrektorem szkoły i pełni funkcję wicedyrektora do końca okresu, na jaki powierzono mu stanowisko dyrektora gimnazjum – nawet jeżeli okres ten ma trwać dłużej niż do 31 sierpnia 2019 r.

Przedłużenie kadencji także w przypadku włączenia gimnazjum do innej szkoły

Także w sytuacji włączenia gimnazjum do szkoły innego typu ustawodawca umożliwia przedłużenie powierzenia stanowiska dyrektora. W odniesieniu do szkoły wchłaniającej gimnazjum dotyczy to nie tylko szkół podstawowych, ale także liceów ogólnokształcących, techników i szkół branżowych I stopnia. W tym miejscu warto podkreślić, że przedłużenie jest możliwe tylko w takich liceach, technikach lub szkołach branżowych I stopnia, do których zgodnie z uchwałą w sprawie dostosowania sieci szkół do nowego ustroju szkolnego ma zostać włączone gimnazjum albo takich, w których włączenie gimnazjum już nastąpiło.

Michał Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40529 )
Array ( [docId] => 40529 )