Przed zatrudnieniem nauczyciela trzeba sprawdzić, czy był karany

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Michał Kowalski
Data: 23-05-2017 r.

Zatrudniając nauczyciela, musisz upewnić się, czy kandydat do pracy spełnia warunek niekaralności karnej oraz dyscyplinarnej. O ile w zakresie niekaralności karnej nie przewidziano żadnych zmian w przepisach prawa, o tyle 1 marca 2017 r. wprowadzona została złożona procedura weryfikacji niekaralności dyscyplinarnej.

Począwszy od 1 marca 2017 r. nie masz prawa żądać od kandydata do zatrudnienia na stanowisku nauczyciela przedstawienia informacji o niekaralności z CROD. Pozyskanie tej informacji leży w kompetencji dyrektora.

To Ty weryfikujesz niekaralność nauczyciela

 

Dane na temat kar dyscyplinarnych wymierzonych nauczycielom gromadzone są w Centralnym Rejestrze Orzeczeń Dyscyplinarnych (CROD) prowadzonym przez MEN. Od początku roku rejestr ten zyskał pełną funkcjonalność, co oznacza, że od 1 stycznia 2017 r. tylko informacja z CROD może posłużyć do weryfikacji niekaralności dyscyplinarnej. Wykorzystywane jeszcze w 2016 r. własnoręcznie podpisane oświadczenie kandydata do pracy nie jest już wystarczające.

Począwszy od 1 marca 2017 r. nie masz prawa żądać od kandydata do zatrudnienia na stanowisku nauczyciela przedstawienia informacji o niekaralności z CROD. Pozyskanie tej informacji leży w kompetencji dyrektora.

Sprawdź, czy w rejestrze widnieje PESEL nauczyciela …

Procedura pozyskiwania informacji z CROD składa się z dwóch etapów. Ma to ma usprawnić i przyspieszyć pozyskiwanie informacji z rejestru. W pierwszej kolejności musisz:

  • ustalić za pomocą narzędzia informatycznego udostępnionego przez MEN, że numer PESEL osoby ubiegającej się o zatrudnienie na stanowisku nauczyciela znajduje się w rejestrze, albo
  • stwierdzić, czy osoba ubiegająca się o zatrudnienie na stanowisku nauczyciela posiada numer PESEL.

Rozwiązanie to ma na celu stworzenie narzędzia informatycznego, za pomocą którego dyrektor przedszkola/szkoły będzie mógł zweryfikować – po wpisaniu numeru PESEL nauczyciela – czy dany nauczyciel widnieje w CROD. Jeśli dane osoby o podanym numerze PESEL nie widnieją w CROD – otrzymasz stosowną informację, jeśli natomiast okaże się, że dane tej osoby znajdują się rejestrze – będziesz obowiązany złożyć wniosek o udzielenie informacji z CROD. Obowiązek złożenia wniosku do CROD  powstanie także wtedy, jeżeli okaże się, że kandydat do pracy nie posiada numeru PESEL.

 … a następnie wystąp z wnioskiem do MEN

Wniosek o udzielenie informacji z CROD może być złożony w wersji papierowej lub elektronicznej. Podpisany wniosek papierowy należy skierować na MEN – Al. J.Ch. Szucha 25, 00–918 Warszawa, z dopiskiem „CROD”. Z kolei wniosek w postaci elektronicznej powinien być uwierzytelniony przy użyciu odpowiednich mechanizmów oraz zawierać adres elektroniczny wnioskodawcy. Uwierzytelnienie użytkowników systemu teleinformatycznego korzystających z usług online wymaga:

  • użycia notyfikowanego środka identyfikacji elektronicznej, adekwatnie do poziomu bezpieczeństwa wymaganego dla usług świadczonych w ramach tych systemów (dopiero od 29 września 2018 r.), lub
  • profilu zaufanego ePUAP, lub
  • danych weryfikowanych za pomocą kwalifikowanego certyfikatu podpisu elektronicznego.

W praktyce oznacza to, że wniosek w postaci elektronicznej mogą złożyć tylko te osoby, które posiadają konto na e-PUAP i dysponują podpisem elektronicznym weryfikowanym za pomocą certyfikatu kwalifikowanego lub Profilem Zaufanym, czyli bezpłatnym odpowiednikiem podpisu elektronicznego, którego można używać w kontaktach z administracją publiczną. W związku z tym MEN przedstawił instrukcję obsługi e-PUAP.

Formularz wniosku stanowi załącznik do rozporządzenia MEN z 26 sierpnia 2016 r. Ważne jest, by w formularzu wypełnić wszystkie niezbędne pola, a w szczególności uzasadnić cel pozyskania informacji (zamiar zatrudnienia nauczyciela).

Michał Kowalski, radca prawny, specjalista prawa pracy i prawa oświatowego

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 40390 )
Array ( [docId] => 40390 )