Stosunek pracy z nauczycielem mianowanym i z nauczycielem dyplomowanym nawiązuje się na podstawie mianowania, jeżeli:
Przekształcenie umowy w akt mianowania także podczas urlopu zdrowotnego
Przekształcenie umowy o pracę w akt mianowania następuje z mocy prawa wraz z pierwszym dniem miesiąca następującego po miesiącu, w którym wystąpiły okoliczności uzasadniające przekształcenie. Do przekształcenia stosunku pracy w mianowanie dochodzi niezależnie od tego, czy nauczyciel świadczy pracę, czy np. przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia.
1) posiada obywatelstwo polskie, z tym że wymóg ten nie dotyczy obywateli państwa członkowskiego Unii Europejskiej, Konfederacji Szwajcarskiej lub państwa członkowskiego Europejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (EFTA) – strony umowy o Europejskim Obszarze Gospodarczym;
2) ma pełną zdolność do czynności prawnych i korzysta z praw publicznych;
3) nie toczy się przeciwko niemu postępowanie karne lub dyscyplinarne, lub postępowanie o ubezwłasnowolnienie;
4) nie był karany za przestępstwo popełnione umyślnie;
5) posiada kwalifikacje wymagane do zajmowania danego stanowiska;
6) istnieją warunki do zatrudnienia nauczyciela w przedszkolu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony
Przekształcenie stosunku pracy dyrektor tylko stwierdza pismem
Stosunek pracy nawiązany na podstawie umowy o pracę na czas nieokreślony przekształca się w stosunek pracy na bazie mianowania z pierwszym dniem miesiąca kalendarzowego następującego po miesiącu, w którym:
1) nauczyciel uzyskał stopień nauczyciela mianowanego, jeśli tylko spełnione są ww. warunki określone w 10 ust. 5 Karty Nauczyciela;
2) w przypadku nauczyciela mianowanego lub dyplomowanego w czasie trwania umowy o pracę zostały spełnione ww. warunki, o których mowa w art. 10 ust. 5 Karty Nauczyciela.
Przekształcenie podstawy prawnej stosunku pracy potwierdza na piśmie dyrektor przedszkola lub szkoły. Jeżeli zatem zaszły okoliczności uzasadniające przekształcenie stosunku pracy nauczyciela w mianowanie, doszło do przekształcenia stosunku pracy z mocy prawa. Dyrektor powinien (także w sytuacji, gdy nauczyciel przebywa na urlopie dla poratowania zdrowia) stwierdzić ten fakt pismem.
- art. 10 ust. 5, ust. 5a i ust. 5b ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz. U. z 2014 r. poz. 191 ze zm.).
Zobacz także:
Tagi: oświata, stosunek pracy
