Zachowanie polegające na używaniu obraźliwych słów oraz stosowaniu przemocy fizycznej wobec uczniów stanowi naruszenie praw i dobra uczniów, za co dla nauczycieli przewidziane są kary dyscyplinarne (art. 75 ust. 1 Karta Nauczyciela). Nawet najbardziej oczywiste uchybienie godności zawodu nauczyciela bądź niewywiązywania się z obowiązków, na które wskazują Karta Nauczyciela nie upoważnia jednak dyrektora szkoły do zastosowania wobec nauczyciela rozwiązania stosunku pracy bez wypowiedzenia czyli tzw. zwolnienia dyscyplinarnego.
Kary dla nauczycieli – dyrektor nie zwalnia dyscyplinarnie
Dyrektor szkoły dowiedziawszy się o nagannym zachowaniu nauczyciela ma obowiązek zawiadomienia o tym fakcie rzecznika dyscyplinarnego, który odpowiada za wszczęcie procedury wymierzania kar dyscyplinarnych dla nauczycieli. Dyrektor szkoły może rozwiązać z nauczycielem stosunku pracy.
Dyrektor szkoły nie może dyscyplinarnie zwolnić nauczyciela
Kar dla nauczycieli nie wymierza jednak dyrektor szkoły, ale komisje dyscyplinarne (art. 77 ust. 1 Karta Nauczyciela). Dyrektor szkoły otrzymawszy informację o nagannym zachowaniu nauczyciela ma obowiązek natychmiastowego poinformowania o fakcie rzecznika dyscyplinarnego, ale nie może rozwiązać z nauczycielem stosunku pracy na zasadach przewidzianych w art. 52 § 1 pkt 1 kodeksu pracy.
Rozwiązanie stosunku pracy w takim trybie jest niezgodne z prawem i stwarza dla nauczycieli uprawnienie do dochodzenia roszczeń z tytułu niezgodnego z prawem rozwiązania nauczycielskiego stosunku pracy – Karta Nauczyciela nie przewiduje dla dyrektora szkoły możliwości rozwiązania stosunku pracy z nauczycielem bez zachowania okresu wypowiedzenia, tak jak umożliwia to Kodeks pracy (wyrok SN, I PK 137/08).
Dyrektor szkoły może zawiesić nauczyciela
Narzędziem, jakim dysponuje dyrektor szkoły w celu odsunięcia nauczyciela od pracy z uczniami jest zawieszenie go w pełnieniu obowiązków (art. 83 ust. 1 Karta Nauczyciela). Dyrektor szkoły decyduje o zawieszeniu nauczyciela przede wszystkim w przypadkach, kiedy naruszenia, których dopuścił się nauczyciel dotyczą naruszenia praw i dobra dziecka – do tych należą m.in. działania polegające na znieważaniu czy naruszaniu nietykalności cielesnej ucznia.
Wyrok Sądu Najwyższego z dnia z dnia 8 stycznia 2009 r., I PK 137/08
- art. 75 ust. 1, art. 83 ust. 1 ustawy z dnia 26 stycznia 1982 r. Karta Nauczyciela (tekst jedn. Dz.U. 2014 r. poz. 191),
- art. 52 § 1 pkt 1 ustawy z dnia 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn. Dz.U. z 2014 r. poz. 1502).
Zobacz także:
