Urodzenie dziecka nie blokuje rozwiązania umowy na zastępstwo

Kategoria: Stosunek pracy
Autor: Dariusz Dwojewski
Data: 06-08-2014 r.

Umowa na zastępstwo rozwiązuje się z chwilą powrotu do pracy zastępowanego pracownika. Nie ma przy tym znaczenia, że zastępca korzysta w tym czasie z urlopu macierzyńskiego czy rodzicielskiego. Po rozwiązaniu umowy pracownica będzie jednak miała prawo do zasiłku macierzyńskiego.  

Prawo do urlopu macierzyńskiego jest związane z urodzeniem dziecka w czasie trwania zatrudnienia bez względu na rodzaj umowy o pracę, na podstawie której pracownica jest zatrudniona. Jeżeli nawet nauczycielka jest zatrudniona na zastępstwo, a urodzi dziecko w czasie trwania umowy, nabywa prawo do urlopu macierzyńskiego. Jednocześnie w ciągu 14 dni od dnia porodu może złożyć pisemny wniosek o udzielenie jej, bezpośrednio po urlopie macierzyńskim, dodatkowego urlopu macierzyńskiego w pełnym wymiarze, a bezpośrednio po takim urlopie – urlopu rodzicielskiego w pełnym wymiarze.

Fakt przebywania przez pracownicę na urlopie macierzyńskim nie blokuje rozwiązania umowy zawartej na okres zastępstwa. Ulegnie ona rozwiązaniu z chwilą powrotu zastępowanej osoby do pracy. Mimo rozwiązania umowy pracownica będzie miała prawo do zasiłku macierzyńskiego także po ustaniu zatrudnienia za cały okres odpowiadający okresowi urlopu macierzyńskiego, dodatkowego urlopu macierzyńskiego a także urlopu rodzicielskiego.

Dariusz Dwojewski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35463 )
Array ( [docId] => 35463 )