Uzupełnianie pensum nauczyciela w roku szkolnym 2013/2014

Kategoria: Stosunek pracy
Data: 04-09-2013 r.

Przy uzupełnianiu pensum, pracodawcą, zobowiązanym do wypłaty wszelkich świadczeń ze stosunku pracy, pozostaje szkoła macierzysta. Szkoła, w której nauczyciel uzupełnia pensum nie zawiera z nim odrębnej umowy – nauczyciel pozostaje bowiem w stosunku pracy z pracodawcą macierzystym.

Organ prowadzący szkołę może nałożyć na nauczyciela obowiązek podjęcia pracy w innej szkole lub szkołach i na tym samym lub - za jego zgodą - na innym stanowisku, w celu uzupełnienia tygodniowego obowiązkowego wymiaru zajęć dydaktycznych, wychowawczych lub opiekuńczych w wymiarze nie większym niż 1/2 obowiązkowego wymiaru zajęć. W wypadku niewyrażenia zgody nauczyciel otrzymuje wynagrodzenie za część obowiązkowego wymiaru zajęć. Procedura uzupełniania pensum dotyczy zatem tylko nauczycieli zatrudnionych do tej pory w pełnym wymiarze zajęć, dla których nie ma wystarczającej liczby godzin, aby zapewnić im pełny wymiar pensum.

Przy uzupełnianiu pensum nie dochodzi do nawiązania odrębnego stosunku pracy w szkole, w które nauczyciel uzupełnia etat. Skutkiem uzupełnienia pensum jest jedynie częściowa zmiana miejsca świadczenia pracy, zaś nauczyciel pozostaje w jednym stosunku pracy, za to ma zapewniony pełny etat. Wynagrodzenie i inne świadczenia ze stosunku pracy wypłaca szkoła macierzysta. Pismo w sprawie zobowiązania nauczyciela do uzupełnienia pensum przygotowuje organ prowadzący.

Jeżeli uzupełnianie pensum następuje na stanowisku o innym obowiązkowym wymiarze pensum, to nauczyciel powinien mieć ustalone pensum łączone. Zasady ustalania tego pensum określa organ prowadzący w uchwale.

Podstawa prawna:
art. 22 ust. 1, art. 42 ust. 7 pkt 3 ustawy z 26 stycznia 1982 r. - Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2006 r. nr 97, poz. 674).

Agnieszka Rumik
, radca prawny


Zobacz także:


Tagi: pensum

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30520 )
Array ( [docId] => 30520 )