Okres zatrudnienia na podstawie umowy o pracę na czas określony, a także łączny okres zatrudnienia na podstawie umów o pracę na czas określony zawieranych między tymi samymi stronami stosunku pracy, nie może przekraczać 33 miesięcy, a łączna liczba tych umów nie może przekraczać trzech – w przeciągu całej kariery zawodowej pracownika. Dyrektor nie musi jednak respektować tych ograniczeń w przypadku zatrudnienia terminowego:
Zatrudnienie pracownika sezonowego musi być związane z porą roku
Ograniczenia w zatrudnianiu pracowników na czas określony te nie dotyczą pracowników sezonowych. Pracowników zatrudnianych na okres wakacji nie zawsze można jednak uznać a sezonowych, a tym samym – sprawdź, kto może być uznany za takiego pracownika.
- w celu zastępstwa pracownika w czasie jego usprawiedliwionej nieobecności w pracy,
- w celu wykonywania pracy o charakterze dorywczym lub sezonowym,
- w celu wykonywania pracy przez okres kadencji,
- w przypadku gdy pracodawca wskaże obiektywne przyczyny leżące po jego stronie
– jeżeli zawarcie takich umów w danym przypadku służy zaspokojeniu rzeczywistego okresowego zapotrzebowania i jest niezbędne w tym zakresie w świetle wszystkich okoliczności zawarcia umowy.
Sezonowość pracy wiąże się z porą roku
Konieczne jest więc ustalenie, czym jest praca sezonowa. Regulacje Kodeksu pracy nie zawierają wyjaśnienia, co należy rozumieć przez określenie „praca sezonowa”. Dlatego przy wykładni tego określenia należy mieć na uwadze przede wszystkim jego etymologiczne i zgodne z doktryną prawa pracy znaczenie. Stanowisko w tej sprawie zajął Sąd Najwyższy.
Określenie „praca sezonowa” pochodzi od słowa "sezon" oznaczającego porę roku. Wypływa stąd wniosek, iż chodzi o pracę wykonywaną tylko przez część roku, związaną z określonym sezonem, tj. z właściwościami pór roku, zwłaszcza warunkami atmosferycznymi. (wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 1986 r. III URN 2/86).
Z pracą sezonową mamy zatem do czynienia tylko wtedy, gdy okres zatrudnienia jest determinowany szczególnymi właściwościami danej pory roku i związanych z nią warunków atmosferycznych. Charakterystyczną cechą prac sezonowych jest ich związek z porą roku, tj. sezonem wiosennym, letnim czy jesienno-zimowym.
Za pracownika sezonowego należy uznać robotnika gospodarczego, dla którego w zakresie obowiązków wpisano wyłącznie odśnieżanie placu przedszkolnego.
Pracownikiem sezonowym jest palacz c.o. zatrudniony w przedszkolu na okres grzewczy, tj. od października do marca. Zgodnie z treścią rozporządzenia Ministra Gospodarki 15 stycznia 2007 r. „sezon grzewczy” to okres, w którym warunki atmosferyczne powodują konieczność ciągłego dostarczania ciepła w celu ogrzewania obiektów.
Za pracownika sezonowego nie można natomiast uznać osoby, której okres zatrudnienia zależy od natężenia pracy przedszkola lub szkoły, ale nie ma związku z kalendarzową porą roku.
Dyrektor przedszkola zatrudnił opiekuna dzieci w czasie dowozów szkolnych na okres od września do lipca, a nie na cały rok, ponieważ w sierpniu przedszkole jest nieczynne. Czy osobę tę można uznać za pracownika sezonowego?
Nie, gdyż okres jego zatrudnienia uwarunkowany jest intensyfikacją pracy przedszkola i powstaniem dodatkowych obowiązków, a nie porą roku czy warunkami atmosferycznymi.
Pracownikom sezonowym przysługują wszystkie uprawienia
Należy podkreślić, że pracownik sezonowy korzysta ze wszystkich uprawnień przewidzianych dla pozostałych pracowników. Korzystają więc m. in. z urlopu wypoczynkowego, zwolnienia od pracy z tytułu opieki nad dzieckiem do lat 14. prawa do wynagrodzenia za pracę w godzinach nadliczbowych. Dyrektor przedszkola/szkoły musi także skierować ich na obowiązkowe badania lekarskie, zapewnić szkolenie bhp oraz zapewnić odzież i obuwie robocze.
Orzecznictwo:
- wyrok Sądu Najwyższego z 3 kwietnia 1986 r. (sygn. III URN 2/86)
- art. 251 § 4 pkt 2 ustawy z 26 czerwca 1974 r. Kodeks pracy (tekst jedn.: Dz.U. z 2014 r. poz. 1502 ze zm.),
- § 2 pkt 20 rozporządzenia Ministra Gospodarki z 15 stycznia 2007 r. w sprawie szczegółowych warunków funkcjonowania systemów ciepłowniczych (Dz. U. 2007 r. nr 16 poz. 92).
Zobacz także:
