Pierwszy urlop zdrowotny po 7 latach pracy w pełnym wymiarze

Autor: Agnieszka Rumik
Data: 23-09-2014 r.

Najnowszy wyrok Sądu Najwyższego ogranicza prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia do nauczycieli, którzy przepracowali 7 lat w pełnym wymiarze zajęć. Zdaniem Sądu nie wystarczy spełnienie tego warunku w chwili składania wniosku.

W wyroku z 20 maja 2014 r. (I PK 28/13) Sąd Najwyższy po raz kolejny podkreślił, że prawo do urlopu dla poratowania zdrowia jest szczególnym uprawnieniem dla osób wykonujących zawód nauczyciela. W związku z tym, zapisów Karty Nauczyciela na temat warunków, od których zależy udzielenie urlopu nie można interpretować rozszerzająco. Dlatego zdaniem Sądu zróżnicowanie prawa do tego urlopu poprzez kryterium obciążenia obowiązkami nauczycielskimi jest w pełni usprawiedliwione. Z tego względu należy przyjąć, że warunek zatrudnienia w pełnym wymiarze powinien być odnoszony do 7 lat poprzedzających złożenie wniosku o udzielenie urlopu (jego rozpoczęcia). Nie wystarczy więc zatrudnienie w pełnym wymiarze w chwili składania wniosku o urlop dla poratowania zdrowia.

Podobne stanowisko zajął Sąd Najwyższy w wyroku 13 grudnia 2012 r. (II PK 137/12, OSNP 2013 nr 21-22, poz. 245), w którym stwierdził, że nauczyciel ma prawo do pierwszego urlopu dla poratowania zdrowia po przepracowaniu co najmniej 7 lat w zawodzie nauczyciela w pełnym wymiarze zajęć, bezpośrednio przypadających przed datą rozpoczęcia urlopu dla poratowania zdrowia.

Źródło:
  • wyrok Sądu Najwyższego z 20 maja 2014 r. (I PK 28/13),
  • wyrok Sądu Najwyższego z 13 grudnia 2012 r. (II PK 137/12).
Agnieszka Rumik

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35763 )
Array ( [docId] => 35763 )