Urlop zdrowotny nauczyciela po zmianach w ustawie Karta Nauczyciela

Data: 06-07-2013 r.

Znowelizowana Karta Nauczyciela ma zmienić zasady korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia. Nowości oświatowe przewidują, że urlop zdrowotny nauczyciela będzie można wykorzystać tylko raz w całej karierze. Nie będzie on przewidziany dla nauczycieli, którzy skorzystali z niego przed wprowadzeniem zmian.

Jeżeli Karta Nauczyciela zostanie znowelizowana w takim kształcie, jak proponuje resort edukacji, to o urlop zdrowotny nauczyciela będzie można ubiegać się tylko raz w całej karierze nauczycielskiej. Dla nauczycieli, którzy już korzystali z tego świadczenia oznacza to, że po wprowadzeniu zmian nie będą mogli ubiegać się o nie po raz kolejny, chyba że przebywali na nim krócej niż jeden rok.

Urlop zdrowotny nauczyciela dla nauczycieli, którzy już z niego korzystali

Od 1 stycznia 2014 roku Karta Nauczyciela nie umożliwi korzystania z urlopu dla poratowania zdrowia w wymiarze wyższym niż jeden rok. Dla nauczycieli, którzy już z niego korzystali, przewidziana jest możliwość ubiegania się urlop zdrowotny nauczyciela po raz kolejny tylko w sytuacji, gdy przed wprowadzeniem nowości oświatowych przebywali na nim krócej niż przez cały rok. Wówczas Karta nauczyciela pozwala na ubieganie się o urlop w wymiarze uzupełniającym. Łączny wymiar urlopu nie może jednak przekroczyć okresu, jaki przewidywać będzie nowa Karta Nauczyciela.

Dla nauczycieli, którzy złożą wniosek o udzielenie urlopu dla poratowania zdrowia do dnia 31 grudnia 2013 roku oraz tych, którzy 1 stycznia 2014 roku będą przebywać na tym urlopie nie stosuje się nowych zasad. Wykorzystają oni urlop zdrowotny nauczyciela na podstawie obecnie obowiązujących zasad ustawy Karta Nauczyciela.

Powyższe oznacza, że mimo iż od 1 stycznia 2014 będą obowiązywały już nowości oświatowe, nauczyciele, którym przyznano urlop przed ich wejściem w życie skorzystają ze świadczenia niezależnie od tego, ile miesięcy urlopu już wykorzystali (z zastrzeżeniem, że łączny wymiar urlopu nie może przekroczyć trzech lat) – reguluje to art. 73 ustawy Karta Nauczyciela. Nauczyciele, którzy do 31 grudnia wykorzystali więcej niż 12 miesięcy urlopu oraz mają przyznany urlop na kolejne miesiące skorzystają z niego na starych zasadach, jednak bez możliwości ponownego ubiegania się po powrocie do pracy w 2014 roku.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »
Array ( [docId] => 30585 )
Array ( [docId] => 30585 )

Array ( [docId] => 30585 )