Urlop zdrowotny w jednej szkole to w drugiej bezpłatny

Data: 07-11-2013 r.

Zatrudnienie w kilku placówkach może przeszkodzić nauczycielowi w skorzystaniu z urlopu dla poratowania zdrowia. Spełnienie warunków do urlopu w jednej szkole oznacza, że w drugiej nauczyciel musi zrezygnować z pracy, albo wziąć urlop bezpłatny.

Nauczycielowi zatrudnionemu w pełnym wymiarze zajęć na czas nieokreślony, po przepracowaniu co najmniej 7 lat w szkole, dyrektor szkoły udziela urlopu dla poratowania zdrowia, w celu przeprowadzenia zaleconego leczenia, w wymiarze nieprzekraczającym jednorazowo roku. Przepisy dotyczące urlopu zdrowotnego nie regulują kwestii prawa do tego urlopu dla nauczyciela zatrudnionego na podstawie kilku stosunków pracy.

Jednak z literalnego brzmienia przepisu art. 73 ust. 1 Karty Nauczyciela wynika, że urlop udzielany jest w ramach podstawowego zatrudnienia obejmującego pełny wymiar, nie jest zaś udzielany równocześnie we wszystkich pozostałych miejscach pracy, czy nawet w tym samym, ale w ramach kolejnego stosunku pracy.

 

Trzeba przy tym pamiętać, że w okresie przebywania na urlopie dla poratowania zdrowia nauczyciel nie może nawiązać stosunku pracy lub podjąć innej działalności zarobkowej. Oznacza to, że nauczyciel, który pracuje dodatkowo w innej szkole albo nawet w tej samej, lecz w ramach kolejnego stosunku pracy, musi zrezygnować z tej dodatkowej aktywności na czas urlopu zdrowotnego. W przypadku stwierdzenia, że w okresie urlopu dla poratowania zdrowia nauczyciel podejmuje inny stosunek pracy lub inną działalność zarobkową, dyrektor szkoły odwołuje nauczyciela z urlopu, określając termin, w którym nauczyciel obowiązany jest do powrotu do pracy.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30614 )
Array ( [docId] => 30614 )