Dodatek świąteczny dla nauczycieli, którzy nie wykonują pracy

Data: 13-12-2012 r.

Zbliżające się święta dla nauczycieli oznaczają najczęściej zbliżający się koniec semestru oraz… świąteczny dodatek do pensji. Dyrektor szkoły może zdecydować o przyznaniu go także tym, którzy wykorzystują aktualnie urlop zdrowotny nauczyciela, przebywają na macierzyńskim lub przeszli na emeryturę.

Zasady przyznawania świadczeń ze środków Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych muszą być szczegółowo określone w szkolnym regulaminie ZFŚS, ale nie mogą być sprzeczne z regulacjami Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Jeżeli regulamin przewiduje dodatek świąteczny dla nauczycieli i pozostałych pracowników – dyrektor szkoły musi uwzględnić także tych, którzy zdecydowali się w danym roku na urlop zdrowotny nauczyciela.

Ustawa o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych wyraźnie określa katalog osób mogących korzystać z pomocy ze środków ZFŚS, są to: pracownicy i ich rodziny, emeryci i renciści – byli pracownicy i ich rodziny, inne osoby, którym szkoła przyznała prawo do korzystania ze świadczeń finansowanych z ZFSŚ (art. 2 pkt 5 Ustawy o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych).

Dyrektor szkoły nie może przyjąć założenia, że dodatek świąteczny będzie przeznaczony tylko dla nauczycieli i pracowników, którzy czynnie wykonują obowiązki zawodowe. Urlop zdrowotny nauczyciela to okres pozostawania w stosunku pracy, a zatem daje prawo do korzystania z tych samych świadczeń, z których korzystają aktywnie pracujące osoby – nauczyciele i pracownicy niepedagogiczni.

 

Dodatek świąteczny nie ma też nic wspólnego z dodatkiem motywacyjnym czy jakąkolwiek inną formą nagradzania nauczycieli. Dlatego dyrektor szkoły decydując o jego wysokości może kierować się wyłącznie sytuacją materialną i życiową danej osoby, a nie jego zasługami czy osiągnięciami. Może się zdarzyć, że dodatek świąteczny dla nauczyciela emeryta albo nauczyciela przebywającego na urlopie zdrowotnym będzie wyższy niż dla np. aktywnego wychowawcy klasy. Wszystko zależy od wysokości dochodów nauczycieli i ich rodzin.

Dyrektor szkoły rozdysponowując środki Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych musi stosować się do zasad zawartych w regulaminie Funduszu i ustawie – niezależnie czy jest to pomoc doraźna, czy planowany dodatek świąteczny dla nauczycieli i pracowników.

Podstawa prawna:

  • Ustawa z dnia 4 marca 1994 r. o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych (Dz.U. z 1996 r. Nr 70, poz. 335 z późn. zm) art. 2 pkt 5.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Jak nauczyć dziecko dbania o porządek

pobierz

Jak oduczyć dziecko przeklinania

pobierz

Nowe zasady oceniania, klasyfikowania i promowania uczniów

pobierz

Reforma oświaty

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30621 )
Array ( [docId] => 30621 )