1% CIT na rzecz jednostek naukowych najwcześniej w 2015 r.

Kategoria: CIT
Data: 11-06-2013 r.

Podatnicy CIT będą mogli przekazać w rozliczeniach rocznych 1% CIT na uczelnie, instytuty naukowe czy instytuty badawcze. W przypadku kwot wynoszących co najmniej 1 mln zł, środki finansowe będzie można przekazać maksymalnie trzem jednostkom naukowym. Ministerstwo Finansów opublikowało nową wersję projektu nowelizacji ustaw o PIT i CIT.

Projekt z lutego przewidywał, że 1% podatku CIT na naukę będzie można przekazać już w rozliczeniach rocznych za 2013 r. Jednak wprowadzenie nowych przepisów jest uzależniono od tego, kiedy wobec Polski zostanie uchylona unijna procedura nadmiernego deficytu. Z wyjaśnień resortu finansów wynika, że przepisy te będą miały zastosowanie po raz pierwszy do podatku wynikającego z zeznań składanych za rok, w którym te zalecenia zostaną uchylone.

 

Nowe przepisy przewidują, że podatnik będzie mógł złożyć wniosek o przekazanie 1% podatku na rzecz wybranej jednostki naukowej. Warunkiem jest posiadanie kategorii naukowej A+, A lub B i umieszczonej w wykazie, o którym mowa w art. 54b ustawy o zasadach finansowania nauki.

Przekazane środki mają służyć realizacji celów statutowych jednostek naukowych. Jeżeli kwota 1% podatku należnego wyniesie minimum 1 mln zł, podatnik będzie mógł przekazać 1% CIT więcej niż jednej jednostce. Jednak będzie mógł maksymalnie wskazać trzy jednostki.

Zdaniem projektodawców mechanizm dobrowolnego przekazania 1% CIT stworzy finansową zachętę dla jednostek naukowych do promowania swojej oferty wśród przedsiębiorców.

Źródło: projekt ustawy z 14 maja 2013 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych, ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych oraz niektórych innych ustaw.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30730 )
Array ( [docId] => 30730 )