Automat do kawy w kosztach podatkowych

Kategoria: CIT
Autor: Magdalena Płachecka
Data: 17-04-2014 r.

Wydatki ponoszone na obsługę automatu z napojami, z którego korzystają klienci podczas wizyty w firmie stanowią koszt podatkowy. Udostępnienie klientom napojów pochodzących z dyspozytora umieszczonego w siedzibie firmy można zrównać z podawaniem napojów podczas spotkań z kontrahentami.

Niekiedy w poczekalniach w siedzibach firm instalowane są automaty wydające kawę, herbatę lub przekąski. Klienci oczekujący np. na wydanie faktury mają możliwość nawet bezpłatnego skorzystania z tego rodzaju urządzeń. Spółki, które instalują takie automaty mają dylemat, czy mogą koszty ponoszone na ich wynajem zaliczać ich do kosztów uzyskania przychodów.

 

Wydana 25 listopada 2013 r. interpretacja ogólna Ministra Finansów (nr DD6/033/127/SOH/2013/RD-120521) rozwiewa część wątpliwości związanych z definiowaniem pojęcia „koszty reprezentacji”. Organ, w powołanym rozstrzygnięciu, stwierdził m.in., że nie podlegają wyłączeniu z kosztów podatkowych na podstawie art. 23 ust. 1 pkt 23 ustawy o PIT ponoszone przez podatnika wydatki m.in. na napoje, w tym kawę, herbatę, wodę, soki, jeśli są podawane podczas prowadzenia rozmów z kontrahentami dotyczących zakresu prowadzonej przez podatników działalności gospodarczej.

Udostępnienie klientom i potencjalnym klientom napojów pochodzących z dyspozytora umieszczonego w siedzibie firmy można zrównać z podawaniem napojów podczas spotkań z kontrahentami. Wydatki poniesione na te cele mają bowiem ten sam charakter, tj. służą zachowaniu odpowiedniego (powszechnie przyjętego) standardu obsługi klienta, a nie są nakierowane wyłącznie na stworzenie dobrego obrazu firmy i wykreowanie pozytywnych relacji z kontrahentami.

W świetle wniosków płynących z powołanej interpretacji oraz na podstawie art. 22 ust. 1 ustawy o PIT, wydatki na utrzymanie automatu do napojów można zaliczyć do kosztów podatkowych. Trzeba jednak zauważyć, że wydatki te nie zostały wprost wymienione w wydanym rozstrzygnięciu jako koszty nie stanowiące kosztów reprezentacji, wciąż istnieje więc ryzyko sporu z organami skarbowymi w tym zakresie.

Magdalena Płachecka

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34758 )
Array ( [docId] => 34758 )

Array ( [docId] => 34758 )