Odszkodowanie za skradzione auto przychodem operacyjnym

Kategoria: CIT
Data: 13-05-2013 r.

Z punktu widzenia rachunkowości kosztem, pozostałym kosztem operacyjnym będzie wartość nieumorzona wprowadzonego do ksiąg rachunkowych środka trwałego np. auto. Odszkodowanie powinno być zaliczone do pozostałych przychodów operacyjnych . Płacone raty należy potem zaliczać do kosztów działalności operacyjnej.

Jeśli chodzi o kwestie podatkowe to z zasady przychodem są otrzymane pieniądze ( art 12 ust1 pkt 1 ustawy z dnia 15 lutego 1992 r. o podatku dochodowym od osób prawnych (tekst jedn. Dz. U. z 2011 r. nr 74, poz. 397 ze zm. dalej: ustawa o CIT). Z tym, że nie zaliczamy do przychodów podatkowych kwot które stanowa zwrot nakładów nie ujętych uprzednio jako koszty uzyskania przychodów.

 

Skoro odszkodowanie stanowi rekompensatę za utracone auto, które było spłacane w ramach rat leasingowych, to powinno być ono ujęte jako przychód, ponieważ raty były kosztem uzyskania przychodów.

W piśmie Ministerstwa Finansów z dnia 7 lutego 2006 r., nr PB 2 AD-033-051-51/05 czytamy także że odszkodowanie z omawianego tytułu nie stanowi zwrotu wydatków, z tytułu zapłaconych rat leasingowych, które nie zostały uznane za koszty uzyskania przychodów. Stanowi ono wykonanie świadczenia z umowy ubezpieczenia. Dlatego odszkodowanie to należy zaliczyć do przychodów z działalności gospodarczej.

Ponadto w piśmie tym wskazano, że także potem płacone raty ( już po kradzieży) mogą być zaliczone do kosztów uzyskania przychodów. O ile nadal są spełnione warunki wynikające z art 17b ust1 ustawy o CIT..

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30723 )
Array ( [docId] => 30723 )