Wydatki na odzież ochronną mogą być kosztem podatkowym

Kategoria: CIT
Autor: Piotr Kowalski
Data: 09-04-2015 r.

Zakup płaszcza przeciwdeszczowego, spodni, czy czapki to wydatki o charakterze osobistym. Inaczej sprawa wygląda w przypadku zakupu odzieży ochronnej – ten wydatek można zaliczyć do kosztów podatkowych.

Specyfika prowadzenia niektórych rodzajów działalności gospodarczej powoduje, że dokonując zakupu określonego rodzaju odzieży ochronnej, w niektórych przypadkach można ten wydatek zaliczyć do kosztów podatkowych, a w innych (nawet jeżeli chodzi o taki sam rodzaj odzieży) - już nie.

 

Podatnik zaliczając określone wydatki do kosztów podatkowych musi wykazać związek przyczynowo-skutkowy oraz przedstawić rzeczowe argumenty wskazujące na ich celowość i racjonalność z punktu widzenia uzyskiwania przychodów z działalności gospodarczej, czy też zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Takie wydatki nie mogą również zostać wyłączone z kosztów uzyskania przychodów na podstawie art. 23 ustawy o PIT.

Wydatki na odzież ochronną mogą stanowić koszty uzyskania przychodów tylko i wyłącznie w sytuacji, jeśli nie mają one charakteru osobistego. Wydatki osobiste to takie, które nie mają na celu uzyskania przychodu z działalności gospodarczej, czy też zachowania lub zabezpieczenia tego źródła przychodu. Nie mogą więc stanowić kosztu uzyskania przychodu prowadzonej pozarolniczej działalności gospodarczej.

Dla przykładu za odzież ochronną, przy świadczeniu usług medycznych (pielęgniarskich), można uznać specjalną odzież ochronną typu fartuchy, rękawiczki noszone tylko w związku z wykonywaną pracą (wykonywaniem usług pielęgniarskich).

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 27 lutego 2015 r., nr IBPBI/1/415-1426/14/ŚS

Piotr Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Polecamy kancelarię:

Array ( [docId] => 36907 )
Array ( [docId] => 36907 )

Array ( [docId] => 36907 )