Wydatki związane z eksploatacją samochodów mogą być kosztem

Kategoria: CIT
Autor: Piotr Kowalski
Data: 12-02-2015 r.

Przedsiębiorca może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów wydatki ponoszone w związku z wykorzystywaniem samochodów stanowiących środki trwałe w firmie. Wątpliwości pojawiają się w przypadku używania pojazdu do celów prywatno-służbowych.

Niekiedy przedsiębiorcy rejestrują firmy w miejscu zamieszkania, a posiadane i zarejestrowane na firmę samochody użytkują do celów zarówno prywatnych, jak i służbowych. Sytuacja może być jeszcze bardziej skomplikowana, gdy podatnik posiada dwa pojazdy, z których jeden użytkowany jest tylko firmowo, a drugi do celów prywatno-służbowych. Wątpliwości mogą dotyczyć tego, czy odpisy amortyzacyjne od obydwu środków trwałych stanowią koszt uzyskania przychodu w pełnej wysokości.

Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach wyjaśnił, że wydatki związane z eksploatacją samochodów, o ile są one wykorzystywane na potrzeby prowadzonej działalności gospodarczej mogą stanowić koszty podatkowe. W odniesieniu do samochodu użytkowanego zarówno na cele służbowe związane z prowadzoną działalnością, jak i na cele prywatne, niezbędna jest szczegółowa analiza tych wydatków w celu właściwego ich przyporządkowania w zależności od sposobu wykorzystywania (na cele służbowe, czy prywatne).

To, że siedziba działalności gospodarczej znajduje się w miejscu zamieszkania nie stoi na przeszkodzie, aby uznać w całości poniesione wydatki związane z pojazdami będącymi środkami trwałymi, jako koszty uzyskania przychodów i to również w odniesieniu do pojazdu, którego użytkowanie określono, jako prywatno-służbowe.

Ustawa o PIT nie ogranicza możliwości wykorzystywania w ramach prowadzonej przez podatnika działalności gospodarczej większej liczby środków transportu. Warunkiem koniecznym dla uznania wydatków poniesionych na nabycie określonego składnika majątku, za koszt uzyskania przychodu jest jego wykorzystywanie na potrzeby i w ramach prowadzonej działalności gospodarczej.

Trzeba jednak pamiętać, że wykazanie związku przyczynowo-skutkowego między wykorzystywaniem samochodu, a osiągniętym przychodem spoczywa na podatniku. To on osiąga korzyści, polegające na możliwości zaliczenia wydatków poniesionych na nabycie samochodu osobowego i jego eksploatację do kosztów uzyskania przychodu i tym samym obniżeniu podstawy opodatkowania podatkiem dochodowym.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 7 stycznia 2015 r., nr IBPBI/1/415-1176/14/SK

Piotr Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36545 )
Array ( [docId] => 36545 )