Wynajem domków letniskowych bez preferencyjnej stawki podatkowej

Kategoria: CIT
Autor: Piotr Kowalski
Data: 09-07-2015 r.

Okazjonalne wynajmowanie nieruchomości letniskowych jest według organów fiskusa świadczeniem usług zakwaterowania. Uzyskane w ten sposób dochody można opodatkować zryczałtowanym podatkiem od przychodów ewidencjonowanych, jednak nie jest możliwe zastosowanie preferencyjnej 8,5 proc. stawki.

Przedsiębiorcy niekiedy dokonują zakupów nieruchomości w celu wynajmowania na ich terenie domków rekreacyjnych. Często w takich przypadkach pojawiają się wątpliwości, czy można zastosować wobec takiej działalności podatek zryczałtowany. Okazuje się jednak, że urzędy skarbowe nie podzielają stanowiska w sprawie stosowania stawki preferencyjnej.

Organ fiskusa, wypowiadający się w takiej właśnie sprawie, uznał, że usługi wynajmu domków rekreacyjnych noszą znamiona usług związanych z zakwaterowaniem. Zatem czynności wynajmu takich domków nie mieszczą się w ramach tzw. najmu prywatnego.

Organ podatkowy wyjaśnił, że jeżeli rozmiar, powtarzalność, zarobkowy charakter oraz sposób zorganizowania wskazują na znamiona działalności gospodarczej, to w takim przypadku wynajem nieruchomości spełnia przesłanki uznania go za działalność gospodarczą w rozumieniu art. 5a pkt 6 ustawy o PIT i powinien zostać rozliczony na zasadach właściwych dla tej działalności.

Organ podatkowy wyjaśnił że wynajem domków rekreacyjnych jest tak naprawdę szeregiem cyklicznych, powtarzalnych okresowo, w sposób zorganizowany i ciągły czynności, podejmowanych w celach zarobkowych, zawierających elementy definicji działalności gospodarczej.

Przychody uzyskiwane z tytułu wynajmu domków rekreacyjnych – jako usługi związane z zakwaterowaniem – należy zaliczać do źródła przychodów, o którym mowa w art. 10 ust. 1 pkt 3 ustawy o PIT i opodatkować w sposób przewidziany dla tego źródła przychodów.

W przypadku wyboru zryczałtowanej formy opodatkowania, właściwą stawką (zgodnie z art. 12 ust. 1 pkt 2 lit. e ustawy o zryczałtowanym podatku dochodowym od niektórych przychodów osiąganych przez osoby fizyczne) – będzie stawka wynosząca 17 proc..

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 15 czerwca 2015 r., nr IBPBII/2/4511-37/15/MW

Piotr Kowalski

Tagi: najem

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37548 )
Array ( [docId] => 37548 )

Array ( [docId] => 37548 )