Podróż samolotem w kosztach podatkowych

Kategoria: CIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 09-07-2015 r.

Sama faktura za bilety lotnicze na drugi kontynent nie wystarczy, aby wydatki te zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Podatnik musi udowodnić, że zakup biletów lotniczych pozostawał w związku z osiągniętym przychodem z działalności gospodarczej.

Wydatki, które zostały poniesione celowo, są uzasadnione w kontekście osiąganych przez firmę przychodów, można zaliczyć do kosztów podatkowych. Przedsiębiorca musi jednak zadbać o to, aby odpowiednio udokumentować wydane sumy. W przeciwnym razie organy podatkowe mogą zakwestionować zasadność zaliczenia danego wydatku do kosztów. Taka sytuacja miała miejsce w przypadku biletów lotniczych zakupionych dla prezesa spółki.

Kontrola skarbowa ujawniła, że spółka nieprawidłowo zaliczyła do kosztów uzyskania przychodów wydatki m.in. na zakup usługi odśnieżania terenu oraz na biletów lotniczych. Okazało się, że usługa odśnieżania terenu nie została wykonana. Natomiast co do biletów lotniczych, poza fakturą nie było żadnych innych dowodów dokumentujących ten zakup. Spółka poskarżyła się do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Krakowie. Twierdziła bowiem, że organy podatkowe niedokładnie wyjaśniły stan faktycznego sprawy.

Sąd przyznał jednak rację organom podatkowym. Spółka zaliczyła do kosztów podatkowych wydatki, które albo nie zostały faktycznie poniesione, albo nie pozostawały w związku z osiągniętym przychodem z działalności gospodarczej (nie zostały poniesione w celu uzyskania przychodów).

Ostatecznie sprawa trafiła do Naczelnego Sądu Administracyjnego, który stwierdził, że organy podatkowe dysponowały materiałem dowodowym wystarczającym do zakwestionowania twierdzeń  skarżącej spółki. Sąd przyznał, że na organy podatkowe nie można nakładać nieograniczonego obowiązku poszukiwania dowodów, jeżeli dowodów w tym zakresie nie dostarczył sam podatnik.

Źródło:

Wyrok Naczelnego Sądu Administracyjnego z 8 maja 2015 r., II FSK 1019/13

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37502 )
Array ( [docId] => 37502 )