Zmieniły się warunki zastosowania zwolnienia od podatku u źródła

Kategoria: CIT
Data: 29-07-2013 r.

Osoby prawne, jednostki organizacyjne niemające osobowości prawnej oraz będące przedsiębiorcami osoby fizyczne, które dokonują wypłat należności z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 oraz w art. 22 ust. 1, a zatem m.in. z tytułu odsetek, są co do zasady zobowiązane pobierać jako płatnicy, w dniu dokonania wypłaty, zryczałtowany podatek dochodowy od tych wypłat.

Jednak jeśli podatnik, któremu są wypłacane należności, udokumentuje miejsce swojej siedziby dla celów podatkowych certyfikatem rezydencji, płatnik posiadający ten certyfikat zastosuje stawkę podatku wynikającą z właściwej umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania albo nie pobierze podatku zgodnie z taką umową.

Płatnicy mają przekazać kwoty pobranego tzw. „podatku u źródła” w terminie do 7 dnia miesiąca następującego po miesiącu, w którym pobrali podatek na rachunek urzędu skarbowego, którym kieruje naczelnik właściwy w sprawach opodatkowania osób zagranicznych.

Podatnik nie zawsze zapłaci podatek u źródła


W przypadku spełnienia łącznie określonych w art. 21 ust. 3 ustawy o CIT warunków, świadczenia wypłacane podmiotom zagranicznym z tytułów wymienionych w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, a więc także z tytułu odsetek są zwolnione od podatku dochodowego. Zwolnienie to obowiązuje od 1 lipca 2013 r. na podstawie art. 7 ustawy z 18 listopada 2004 r. o zmianie ustawy o podatku dochodowym od osób prawnych oraz o zmianie niektórych innych ustaw (Dz. U. nr 254, poz. 2533). Zgodnie z tym przepisem od 1 lipca 2013 r. podatkiem u źródła nie są objęte odsetki i należności licencyjne wypłacane kwalifikowanym nierezydentom z krajów UE, Europejskiego Obszaru Gospodarczego (EOG) i Szwajcarii.

Jednak aby zastosować zwolnienie od zryczałtowanego podatku u źródła od 1 lipca 2013 r. należy spełnić łącznie warunki wymienione w art. 21 ust. 3 ustawy o CIT. Aby wypłacane należności wymienione w art. 21 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT m.in. wypłacone odsetki wspólnikowi zagranicznemu były wolne od podatku, muszą łącznie następujące warunki:

  • wypłacającym należności musi być:
    • spółka będąca podatnikiem podatku dochodowego mająca siedzibę lub zarząd na terytorium RP albo
    • położony na terytorium RP zagraniczny zakład spółki podlegającej w państwie członkowskim UE opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania, jeżeli wypłacane przez ten zagraniczny zakład należności podlegają zaliczeniu do kosztów uzyskania przychodów przy określaniu dochodów podlegających opodatkowaniu w RP;
  • uzyskującym przychody z tytułu wypłacanych należności (odsetek) jest spółka podlegająca w innym niż RP państwie członkowskim Unii Europejskiej lub w innym państwie należącym do EOG (Norwegia, Lichtenstein, Islandia) opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania;\
  • bezpośredni udział jednej ze spółek w kapitale drugiej spółki musi wynosić co najmniej 25%. Warunek te uważa się za spełniony, także wówczas gdy w kapitale obu spółek (wypłacającej i uzyskującej przychody), spółka-matka podlegająca w państwie członkowskim UE lub w innym państwie należącym do EOG lub w Szwajcarii opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów, bez względu na miejsce ich osiągania, posiada bezpośrednio nie mniej niż 25% udziałów (akcji).
  • odbiorcą należności (np. odsetek) jest: spółka polegająca w innym niż RP państwie UE lub innym państwie należącym do EOG opodatkowaniu podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów bez względu na miejsce ich osiągania albo zagraniczny zakład takiej spółki, jeżeli dochód osiągnięty w następstwie uzyskania tych należności podlega opodatkowaniu w tym państwie członkowskim UE, w którym ten zagraniczny zakład jest położony.
Zwolnienie od zryczałtowanego podatku u źródła będzie mieć zastosowanie jeśli poza powyżej wymienionymi warunkami łącznie spełnione będą następujące wymogi:
  • posiadanie udziałów (akcji) wynika z tytułu własności
  • posiadanie udziałów (akcji) w wysokości nie mniejszej niż 25% w kapitale spółki trwa nieprzerwanie przez okres dwóch lat
  • spółka uzyskująca przychód z tytułu odsetek (spółka niemiecka) nie korzysta ze zwolnienia z opodatkowania podatkiem dochodowym od całości swoich dochodów.

Niezbędne do zastosowania zwolnienia jest posiadanie udziałów przez dwa lata

Okres dwóch lat nieprzerwanego posiadania udziałów (akcji) w wysokości co najmniej 25% w kapitale spółki może upłynąć już po dniu uzyskania przychodów z odsetek. W przypadku jednak nie dotrzymania warunku posiadania udziałów (akcji) przez okres dwóch lat spółka uzyskująca przychody (spółka niemiecka) będzie zobowiązana do zapłaty podatku wraz z odsetkami za zwłokę.

Nie do wszystkich przychodów można zastosować zwolnienia od podatku


Poza warunkami, których niespełnienie powoduje niemożność skorzystania ze zwolnienia od podatku u źródła, istnieją jeszcze pewne przychody wymienione w art. 21 ust. 6 ustawy o CIT, do których zwolnienie od podatku nie ma zastosowania.

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Zapisz się na Newsletter

E-doradca podatki i rachunkowość
Nieruchomości NEWS
Biuro Rachunkowe w Praktyce
Array ( [docId] => 30734 )

Array ( [docId] => 30734 )