Zwrot wydatków za prywatne rozmowy telefoniczne pracowników

Kategoria: CIT
Data: 18-09-2013 r.

Przychodem z podatkowego punktu widzenia są w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne. Nie uznaje się za przychody podatkowe zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Zwrócone wydatki na rozmowy telefoniczne pracowników będą jednak stanowiły przychód podatkowy dla firmy, jeśli zostały wcześniej zaliczone do kosztów podatkowych.

W pierwszej kolejności należy stwierdzić, że za przychód z podatkowego punktu widzenia należy uznać w szczególności otrzymane pieniądze i wartości pieniężne. Wynika to z art. 12 ust. 1 pkt 1 ustawy o CIT, zgodne z którym przychodami, z zastrzeżeniem ust. 3 i 4 oraz art. 14, są w szczególności otrzymane pieniądze, wartości pieniężne, w tym również różnice kursowe.

Trzeba jednak zwrócić uwagę na brzmienie art. 12 ust. 6b ustawy o CIT, zgodnie z którym nie uznaje się za przychody podatkowe zwróconych innych wydatków niezaliczonych do kosztów uzyskania przychodów. Zgodnie z tym przepisem zwrócone wydatki na rozmowy telefoniczne pracowników będą stanowiły przychód podatkowy firmy pod warunkiem że o wydatki te przedsiębiorca wcześniej pomniejszył przychód.

Koszty rozmów telefonicznych, zarówno służbowych, jak i prywatnych, z telefonów firmy ewidencjonuje się w księgach rachunkowych na podstawie faktury otrzymanej od operatora usług telekomunikacyjnych. Obciążają one koszty działalności operacyjnej firmy.

Często jednak firmy, w ramach przyjętych zasad, rozliczają pracowników za rozmowy prywatne na podstawie billingów telefonicznych. Zwrot przez pracownika kosztów takich rozmów należy ująć na koncie pozostałych przychodów operacyjnych (art. 3 ust. 1pkt 32 UoR). Ewidencja księgowa może przebiegać następująco:

1. Otrzymana faktura za usługi telekomunikacyjne:
  • Wn Rozliczenia zakupu – wartość netto
  • Wn VAT naliczony – kwota VAT
  • Ma Rozrachunki z dostawcami – wartość brutto.

2. Rozliczenia kosztu usługi telekomunikacyjnej

  • Wn Usługi obce
  • Ma Rozliczenia zakupu
3. Faktura dla pracownika za rozmowy prywatne:
  • Wn Pozostałe rozrachunki z pracownikami – wartość brutto,
  • Ma „VAT należny” – kwota VAT,
  • Ma „Pozostałe przychody operacyjne”.

Uregulowanie przez pracownika należności może się odbyć poprzez wpłatę do kasy lub na rachunek bankowy firmy, lub też przez potrącenie należnej kwoty przy najbliższej wypłacie (najczęściej wybierany sposób).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30753 )
Array ( [docId] => 30753 )