Do usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych wystarczy ubezpieczenie OC

Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 05-06-2014 r.

Usługowym prowadzeniem ksiąg podatkowych będą mogły zajmować się osoby bez wpisu na listę doradców podatkowych. Do prowadzenia rachunkowości w firmie nie będzie wymagane kilkuletnie doświadczenie zawodowe – te zmiany wkrótce wejdą w życie. Ustawa deregulacyjna już została podpisana przez prezydenta.

Do tego, aby zająć się rachunkowością w firmie nie będzie wymagana już kilkuletnia praktyka w księgowości, czy też odpowiednie wykształcenie. Osoba, która zdecyduje się prowadzić księgi rachunkowe wystarczy, że ubezpieczy się od odpowiedzialności cywilnej. Konieczne też będzie posiadanie pełnej zdolności do czynności prawnych. Nie można też być karanym za przestępstwo przeciwko wiarygodności dokumentów, mieniu, obrotowi gospodarczemu, obrotowi pieniędzmi i papierami wartościowymi, za przestępstwo skarbowe oraz za czyn określony w rozdziale 9 ustawy o rachunkowości.

 

Z informacji Ministerstwa Finansów wynika, że osoba, która złożyła wniosek o zakwalifikowanie do egzaminu, przed dniem wejścia w życie ustawy o ułatwieniu dostępu do wykonywania niektórych zawodów regulowanych i nie został wyznaczony dla niej termin egzaminu, będzie miała możliwość przystąpienia do niego na zasadach dotychczasowych.

Po zmianach działalność w zakresie usługowego prowadzenia ksiąg rachunkowych będzie mógł wykonywać każdy przedsiębiorca. Ułatwienie dostępu do zawodu księgowego wpłynie mocno na zwiększenie i tak już sporej konkurencji na rynku biur rachunkowych. Wpłynie też na kancelarie podatkowe, które w znacznej mierze opierają swoją działalność na prowadzeniu usługowym ksiąg. Otwarcie zawodu w początkowym okresie przyniesie walkę o ceny, a to z kolei przełoży się na spadek jakości świadczonych usług – szacują eksperci.  

W odniesieniu do doradców podatkowych ustawa uwalnia większość czynności doradztwa podatkowego. W konsekwencji prowadzenie ksiąg podatkowych czy sporządzanie deklaracji, będą mogły wykonywać nie tylko osoby wpisane na listę doradców, ale także, podmioty nieposiadające takich kwalifikacji. Natomiast udzielanie opinii podatkowych będzie zarezerwowane wyłącznie dla doradców podatkowych oraz adwokatów i radców prawnych. Krótsza będzie praktyka zawodowa wymagana do wpisu na listę doradców podatkowych (6 miesięcy zamiast 2 lat). Doświadczenie będzie można zdobyć u doradcy podatkowego lub w spółkach doradztwa, a nie jak do tej pory w organach podatkowych.

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35074 )
Array ( [docId] => 35074 )