Przy działalności sezonowej nie wolno pominąć obowiązków podatkowych

Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 29-04-2014 r.

Podatnik, który zamierza prowadzić pole namiotowe w okresie wakacyjnym, czy wykonywać tatuaże z henny w nadmorskich miejscowościach musi dopełnić wielu formalności. Na początku należy zająć się rejestracją firmy. Trzeba też się przygotować na liczne kontrole urzędników.

Osoba, która prowadzi działalność gospodarczą tylko przez kilka miesięcy w roku ma takie same obowiązki podatkowe, jak przedsiębiorca zajmujący się biznesem w sposób ciągły.

 

Sprzedaż gofrów nad jeziorem, czy wypożyczalnię sprzętów wodnych, trzeba zarejestrować. Aby to zrobić wystarczy wejść na stronę www.ceidg.gov.pl i złożyć do urzędu gminy wniosek o wpis do Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności, czyli CEIDG-1.

Przedsiębiorca może rozpocząć działalność gospodarczą w dniu złożenia wniosku o wpis. Można też wskazać późniejszy termin podjęcia działalności niż dzień złożenia wniosku.  Data rozpoczęcia prowadzenia firmy nie może być wcześniejsza niż dzień złożenia wniosku o wpis do CEIDG.

Dla osób fizycznych prowadzących działalność gospodarczą numerem identyfikacyjnym w CEIDG oraz właściwym identyfikatorem we wszelkich kontaktach z administracją podatkową jest numer NIP.

Wybór formy opodatkowania

Wypełniając wniosek CEIDG-1 podatnik musi wskazać, w jaki sposób będzie rozliczać PIT. Ma do wyboru opodatkowanie według skali podatkowej (18% i 32%), podatku liniowego (19% ). Można też wybrać uproszczony sposób opodatkowania za pomocą ryczałtu ewidencjonowanego lub karty podatkowej.

Obowiązki w VAT i kasa fiskalna

Zajmując się działalnością sezonową zazwyczaj nie trzeba rozliczać VAT. Do określonego limitu obowiązuje bowiem zwolnienie podmiotowe, nie trzeba więc składać VAT-R ani deklaracji podatkowych. Podatnicy, którzy rozpoczynają w trakcie roku wykonywanie czynności podlegających opodatkowaniu, korzystają ze zwolnienia, jeżeli przewidywana wartość sprzedaży nie przekroczy w proporcji do okresu prowadzonej działalności gospodarczej w roku podatkowym kwoty 150.000 zł.

Podatnik, który przekroczy limit 20.000 zł obrotu musi osiąganą sprzedaż ewidencjonować na kasie fiskalnej. Przy działalności rozpoczętej w trakcie roku limit uwzględnia się proporcjonalnie. Warto pamiętać, że o fakcie rozpoczęcia używania kasy trzeba powiadomić naczelnika urzędu skarbowego. Aby to zrobić należy złożyć zawiadomienie, w którym podaje się liczbę stosowanych kas fiskalnych i miejsce ich użytkowania.

Kontrola działalności sezonowej

Na kontrole skarbówki muszą przygotować się osoby prowadzące firmę tylko przez kilka miesięcy. Kontrolerzy sprawdzą zapisy w podatkowej księdze przychodów i rozchodów, a także w ewidencji VAT. Przyjrzą się też fakturom, rachunkom, paragonom fiskalnym, raportom kasowym, czy też wyciągom z rachunków bankowych. Ze szczególną uwagą będzie też weryfikowane to, czy podatnik posiada kasę fiskalną.

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34860 )
Array ( [docId] => 34860 )

Array ( [docId] => 34860 )