Dochód spółki w SSE korzysta z preferencji na podstawie kilku zezwoleń

Autor: Piotr Kowalski
Data: 24-03-2014 r.

Przedsiębiorca działający w specjalnej strefie ekonomicznej ma prawo do wykorzystania pomocy publicznej ze wszystkich uzyskanych zezwoleń. W konsekwencji dochód z działalności na terenie SSE najpierw zostanie zwolniony na podstawie najwcześniej uzyskanego zezwolenia, a po jego wyczerpaniu – z kolejnych.

Przedsiębiorcy działający w specjalnych strefach ekonomicznych z czasem rozwijają działalność i prowadzą ją na podstawie więcej niż jednego zezwolenia. Zezwolenia takie dotyczą działalności produkcyjnej, handlowej i usługowej w zakresie wyrobów i usług wytworzonych na terenie strefy wskazanych w treści dotychczasowych zezwoleń. Czasami też spółki wchodząc w posiadanie nieruchomości, na których chciałyby rozszerzyć działalność starają się, by także te nieruchomości wchodziły w skład SSE (na podstawie kolejnego zezwolenia).  

 

Właśnie w takiej sytuacji znalazła się jedna ze spółek, która zwróciła się z zapytaniem do ministra finansów czy po objęciu terenem SSE nowego zakładu działalność spółki będzie korzystała ze zwolnienia do wysokości limitów wynikających z inwestycji przeprowadzonych na podstawie zezwoleń oraz intensywności obowiązujących w dacie ich wydania.

Przedsiębiorstwo uważało, że w przypadku gdy nowy zakład zostanie włączony do SSE, a poziom pomocy publicznej wynikający z dotychczasowych zezwoleń nie zostanie wykorzystany, nie ma  przeszkód do skorzystania z preferencji podatkowych na podstawie dotychczasowych zezwoleń na całym obszarze SSE, w tym również w nowym zakładzie.

Zdaniem Dyrektora Izby Skarbowej w Poznaniu (interpretacja nr ILPB3/423-176/13-4/KS) nie jest możliwe korzystanie ze zwolnienia z opodatkowania przed jego uzyskaniem. Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego we Wrocławiu, który w pełni zgodził się ze stanowiskiem spółki.

Sąd uznał, że skoro spółka jeszcze nie wykorzystała wynikających z zezwoleń limitów dochodu zwolnionego od podatku, to może z nich korzystać cały dochód wypracowany w SSE zgodnie z dwoma pierwszymi zezwoleniami. Ani ustawa o CIT ani przepisy strefowe w żadnej sytuacji nie stanowią, aby zwolnienie z podatku dochodowego od osób prawnych miało być liczone odrębnie dla dochodów uzyskiwanych na podstawie poszczególnych zezwoleń.

Źródło:

Wyrok WSA we Wrocławiu, I SA/Wr 1944/13

Piotr Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 34506 )
Array ( [docId] => 34506 )

Array ( [docId] => 34506 )