Faktury w Unii tylko w formie elektronicznej

Autor: Rafał Kuciński
Data: 16-06-2014 r.

Parlament Europejski i Rada UE przyjęły 27 maja 2014 r. dyrektywę w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych (2014/55/EU). W konsekwencji we wszystkich państwach członkowskich rozliczanie zamówień publicznych będzie realizowane wyłącznie z udziałem e-faktur w standardzie umożliwiającym ich automatyczne przetwarzanie. Plik PDF nie spełnia wymagań stawianych e-fakturom.

Po zaimplementowaniu dyrektywy do systemów prawnych państw członkowskich UE administracja państwowa będzie zobowiązana przyjmować od wykonawców zamówień publicznych i koncesjonariuszy faktury w postaci elektronicznej i to w standardzie umożliwiającym automatyzację procesów przetwarzania danych, takich jak np. księgowanie czy ewidencja podatkowa. Oznacza to znaczną obniżkę kosztów – zarówno dla administracji, jak i przedsiębiorców.

W pełni elektroniczne fakturowanie ma działać ok. roku 2017, kiedy to zostanie wprowadzony ogólnoeuropejski standard faktury elektronicznej. Nad ustandaryzowaniem wymagań pracuje obecnie Komisja Europejska wraz z międzynarodowym zespołem ekspertów.

Dyrektywa do czasu wprowadzenia tego standardu ogólnoeuropejskiego nie precyzuje wyłącznej specyfikacji standardów elektronicznego fakturowania. To oznacza, że do tego czasu dyrektywa będzie implementowana w jednostkach administracji w krajach członkowskich z wykorzystaniem specyfikacji e-faktur, spełniających warunki brzegowe dyrektywy dostępne na rynku lokalnym.

Celem działania jest rozpowszechnianie i promocja specyfikacji krajowych faktur elektronicznych stosowanych przez dostawców usług elektronicznego fakturowania oraz producentów oprogramowania, spełniających podstawowe wymagania prawa obowiązującego w Polsce. Przedsiębiorcy i administracja powinni pamiętać, że dokument PDF uważany za e-fakturę nie spełnia brzegowych wymogów wskazanych w dyrektywie.

Polska już rozpoczęła prace nad implementacją tej dyrektywy, dzięki czemu uda się zautomatyzować przetwarzanie faktur w firmach i administracji. Nowe przepisy mają wejść w życie w 2017 roku. W pierwszej kolejności zostanie nimi objęta administracja centralna, a następnie samorządowa.

Źródło:

Dyrektywa Parlamentu Europejskiego i Rady 2014/55/UE z 16 kwietnia 2014 r. w sprawie fakturowania elektronicznego w zamówieniach publicznych (Dz.U. UE L 133/1).

Rafał Kuciński, prawnik, specjalista z zakresu VAT

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35138 )
Array ( [docId] => 35138 )