Interpretacja podatkowa nie musi się ograniczać do prawa podatkowego

Autor: Piotr Kowalski
Data: 22-01-2015 r.

Obowiązek udzielania przez organ podatkowy pisemnej interpretacji, co do zakresu i sposobu stosowania prawa podatkowego, nie musi się ograniczać wyłącznie do ustaw podatkowych. NSA orzekł, że kwestie, od których zależy opodatkowanie, znajdują się też w innych ustawach.  

Organy skarbowe niechętnie udzielają interpretacji, których istota lub treść – ich zdaniem – wykraczają poza uprawnienia przysługujące w ramach postępowania w sprawie wydania interpretacji przepisów prawa podatkowego. Taka właśnie sprawa dotyczyła spółki, która zapytała dyrektora izby skarbowej o to, kto powinien podpisywać deklaracje podatkowe VAT-7, CIT-8 aby były skuteczne. Spółka, uważała, że zeznania i deklaracje podatkowe są drukami urzędów skarbowych i ich prawidłowe podpisanie ma konsekwencje prawne w zakresie prawa podatkowego.

 

Sprawa trafiła do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Lublinie, który uznał, że złożenie deklaracji czy zeznania podatkowego, prawidłowo wypełnionych i podpisanych, to obowiązek nałożony na podatnika przepisami prawa podatkowego. Z kolei organ powołany do wydania interpretacji indywidualnej jest zobowiązany dokonać interpretacji obowiązku nałożonego na podatnika przepisami prawa podatkowego, w tym obowiązku sporządzenia przez podatnika deklaracji czy zeznania podatkowego w sposób zgodny z przepisami prawa podatkowego. Podobnie stwierdził NSA, do którego sprawa ostatecznie trafiła.

NSA odwołał się do wykładni funkcjonalnej przepisów dotyczących wydawania interpretacji, podkreślając, że ich wprowadzenie miało na celu zmniejszenie ryzyka wśród podatników. Jeśli przedmiotem interpretacji będą przepisy dotyczące reprezentacji podatnika w związku ze składaniem deklaracji podatkowych, to zostanie zrealizowany cel wprowadzonej regulacji.

Wyrok NSA jest korzystny dla podatników. Pozwoli im pytać o znaczenie przepisów nie tylko podatkowych, ale również innych, które są ściśle z nimi związane.

Źródło:

Wyrok NSA z 14 listopada 2014 r., II FSK 2524/12

Piotr Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36422 )
Array ( [docId] => 36422 )