Od 1 lipca 2016 r. nowe zasady kontroli podatników

Data: 07-03-2016 r.

Podatnicy będą mieli obowiązek przekazywania danych z ksiąg podatkowych na żądanie organu podatkowego w ujednoliconej formie elektronicznej. Już dziś warto przygotować się do nowych zasad kontroli.

Problem: Od 1 lipca 2016 r. zostanie wprowadzony tzw. Jednolity Plik Kontrolny. Kto i kiedy zostanie objęty nowymi regulacjami?

Rozwiązanie: Nowy obowiązek raportowania danych w formacie tzw. Jednolitego Pliku Kontrolnego (dalej: JPK) od 1 lipca 2016 r. dotyczyć będzie zasadniczo wszystkich przedsiębiorców prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych.

Firmy małe i średnie

Mali i średni przedsiębiorcy, którzy prowadzą księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych, na mocy przepisów przejściowych do 30 czerwca 2018 r. będą przekazywać dane w formacie JPK jedynie fakultatywnie. Natomiast od lipca 2018 roku obowiązkiem przekazywania danych w postaci plików JPK będzie objęty już każdy przedsiębiorca prowadzący księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych.

Mikroprzedsiębiorcy

Brak regulacji obowiązków mikroprzedsiębiorców w zakresie JPK w okresie od 1 lipca 2016 r. do końca czerwca 2018 roku może sugerować, że tego rodzaju przedsiębiorcy będą mieli obowiązek przedkładać organom podatkowym dane w jednolitym formacie JPK. Natomiast biorąc pod uwagę wprowadzenie okresu przejściowego dla małych i średnich przedsiębiorców, można uznać, że ryzyko żądania przez organy podatkowe danych w formacie JPK od mikroprzedsiębiorców prowadzących księgi podatkowe przy użyciu programów komputerowych w okresie przejściowym jest niskie.

Przemysław Grzanka, ekspert podatkowy w zespole ds. VAT w KPMG w Polsce

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 38687 )
Array ( [docId] => 38687 )