Podatek od garaży wielostanowiskowych – proponowane zmiany

Data: 19-03-2013 r.

Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, przygotowało projekt zmian w przepisach, który ma wyłączyć wspólną odpowiedzialność w przypadku współwłasności garaży wielostanowiskowych. Obecnie gminy chętnie korzystają z uprawnień, jakie wynikają z ustawy o podatkach i opłatach lokalnych obciążając daniną w ramach solidarnej odpowiedzialności współwłaścicieli obiektów budowlanych.

Zmienione mają być przepisy, które stanowią, że jeśli nieruchomość należy do kilku czy kilkudziesięciu osób, to podatkiem objęci są wszyscy współwłaściciele. Tak sformułowany przepis oznacza, że gmina musi wydać decyzje podatkowe na każdego z nich, a na każdej decyzji jest podana kwota podatku od całej nieruchomości, czyli od całego garażu.

Oznacza to, że gdy któryś ze współwłaścicieli nie zapłaci swojej części, to urząd gminy ma prawo żądać zapłaty od wszystkich pozostałych lub całej należności od któregokolwiek z nich.

W projekcie założeń do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego zostały też zawarte inne zmiany w ustawach podatkowych, które kształtują finanse samorządu terytorialnego.

 

Zaproponowano m.in. doprecyzowanie definicji budowli, dookreślenie zasad opodatkowania części wspólnych budynku, w którym wyodrębniono własność lokali oraz gruntów, zniesienie płatności podatku od nieruchomości, rolnego oraz leśnego w ratach w przypadku niskich kwot zobowiązania, wprowadzenie fakultatywności poboru opłat lokalnych.

Źródło:

projekt założeń do ustawy o poprawie warunków świadczenia usług przez jednostki samorządu terytorialnego skierowany do uzgodnień międzyresortowych i konsultacji społecznych.

Bogdan Świąder, ekspert podatkowy


Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30800 )
Array ( [docId] => 30800 )