Wydatki na zorganizowanie wigilii można zaliczyć do kosztów podatkowych

Data: 19-12-2013 r.

Wydatki poniesione na przygotowanie spotkania świątecznego dla osób zatrudnionych można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Spotkanie takie ma bezpośredni związek z wykonywaniem przez pracowników swoich obowiązków – służy integracji, poprawie atmosfery w firmie i zwiększeniu motywacji do wykonywania obowiązków pracowniczych.  

Firma zapewniająca świadczenia pozapłacowe swoim pracownikom zwróciła się do Ministra Finansów o wydanie interpretacji podatkowej w zakresie wydatkowania kosztów na świąteczną wigilię dla pracowników.

 

Firma zapytała ministra finansów, czy poniesione wydatki może zaliczyć do kosztów uzyskania przychodów. Przedstawiając własne stanowisko, spółka wyjaśniła, że zapewnienie pracownikom możliwości dbania o kondycję fizyczną wpływa na poprawę efektywności pracy oraz na zmniejszenie odejść pracowników ze spółki. Tym samym wydatki na karnety wejściowe na basen i imprezy sportowe będą stanowiły koszt podatkowy.

Spółka wyjaśniła ponadto, że bony rozdawane pracownikom w okresie przedświątecznym finansuje ze środków obrotowych, a ich rozdział na rzecz pracowników nie następuje według kryteriów socjalnych, o których mowa w ustawie o zakładowym funduszu świadczeń socjalnych. Bony przekazywane są w celu podnoszenia motywacji zatrudnionych oraz polepszania panującej w firmie atmosfery.

Spółka wskazała, że organizuje spotkanie świąteczne w celu zintegrowania pracowników z firmą, poprawy atmosfery pracy i wzrostu motywacji w zakresie wykonywania obowiązków pracowniczych. Imprezy takie organizowane są wyłącznie dla pracowników firmy. Poniesione wydatki można zaliczyć do kosztów uzyskania przychodu, ponieważ skutkują poprawą atmosfery pracy oraz stosunków między pracownikami.

Ze stanowiskiem spółki w pełni zgodził się organ podatkowy. Wydatki na wigilię pracowniczą będą stanowiły koszty uzyskania przychodu.

Źródło: Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej Poznaniu (ILPB3/423-491/12-5/AO).

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 33499 )
Array ( [docId] => 33499 )