Zmiany w wydawaniu interpretacji podatkowych

Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 09-07-2015 r.

Możliwość wygaszania indywidualnych interpretacji niezgodnych z interpretacją ogólną, to tylko jedna ze zmian związanych z wydawaniem interpretacji, jakie przewiduje obszerna nowelizacja Ordynacji podatkowej. Niektóre propozycje mogą okazać się mniej korzystne dla podatników.

Planowana nowelizacja Ordynacji podatkowej wprowadza kilka zmian związanych z wydawaniem interpretacji podatkowych. Jedna z nich dotyczy sytuacji, gdy podatnik zwróci się do ministra finansów z problemem, który jest wyjaśniony w interpretacji ogólnej. W takiej sytuacji dyrektor izby skarbowej będzie wydawał postanowienie, że wniosek o wydanie interpretacji jest bezprzedmiotowy, bo pokrywa się z interpretacją ogólną.  Ochronę prawną daje mu bowiem wydana interpretacja ogólna.

Zdaniem Konfederacji Lewiatan minister finansów uprawniony będzie do odmowy wydania interpretacji indywidualnej w sytuacji, w której stan faktyczny lub zdarzenie przyszłe przedstawione we wniosku o jej wydanie, pokrywa się zakresem uprzednio wydanej interpretacji ogólnej.

Oznacza to ograniczenie możliwości występowania z wnioskiem o wydanie interpretacji przepisów prawa podatkowego w indywidualnej sprawie. Może też spowodować niemożność poddania kontroli sądu administracyjnego merytorycznego stanowiska zaprezentowanego w interpretacji ogólnej, do której „odesłano" podatnika.

Nowelizacja Ordynacji podatkowej przewiduje też możliwość wygaszania indywidualnych interpretacji niezgodnych z interpretacją ogólną, wydanych na podstawie dotychczasowych przepisów. Projektowany przepis pozwoli ministrowi finansów na wygaszanie interpretacji indywidualnych uzyskiwanych przez podatników także w wyniku korzystnych dla nich orzeczeń sądów administracyjnych.

Inna zmiana związana z wydawaniem interpretacji podatkowych dotyczy możliwości występowania przez grupę podmiotów uczestniczących w tym samym zdarzeniu ze wspólnym wnioskiem. Ochrona prawna z wydanej interpretacji będzie przysługiwać wszystkim zainteresowanym. Pozwoli to uniknąć sytuacji, w której dwie strony tej samej transakcji otrzymują sprzeczne ze sobą interpretacje indywidualne. Zdarzały się też sytuacje, kiedy wspólnicy spółki osobowej występowali o interpretacje w identycznej sprawie i otrzymywali rozbieżne rozstrzygnięcia. Zmiana pozwoli uniknąć takich absurdalnych sytuacji.

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37661 )
Array ( [docId] => 37661 )