Ponowne zobowiązanie podatkowe - czy to możliwe

Kategoria: PCC
Autor: Grabowska-Peda Marta
Data: 28-06-2012 r.

Nie tylko możliwe, ale zgodne z Konstytucją RP i na dodatek skutkuje wyższą, 20% stawką podatku od czynności cywilnoprawnych. Takie stanowisko zajął Trybunał Konstytucyjny w wyroku z dnia 19 czerwca 2012 r. (P 41/10).

Stan faktyczny sprawy

Podatnik w toku postępowania prowadzonego przez organ podatkowy w 2009 r., dotyczącego podatku dochodowego od osób fizycznych za 2003 r. powołał się - uzasadniając sfinansowanie zakupu mieszkania - na fakt otrzymania pożyczki od ojca w 2003 r., której nie zgłosił do opodatkowania w ustawowym terminie 14 dnia od zawarcia umowy pożyczki.

Stanowisko Trybunału Konstytucyjnego

Trybunał Konstytucyjny orzekł, że art. 3 ust. 1 pkt 4 w związku z art. 7 ust. 5 pkt 1 ustawy z dnia 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn. Dz.U. z 2010 r. nr 101, poz. 649) jest zgodny z art. 2 Konstytucji RP oraz nie jest niezgodny z art. 32 ust. 1 i art. 64 ust. 2 w związku z art. 31 ust. 3 Konstytucji RP.

Trybunał uznał, że zawierając umowę pożyczki w 2003 r. podatnik musiał się liczyć z powstaniem nowego obowiązku podatkowego, jeśli nie złoży deklaracji w sprawie podatku od czynności cywilnoprawnych oraz - po upływie 5 lat od końca roku kalendarzowego, w którym upłynął termin płatności podatku - powoła się na dokonanie tej czynności. Ponowne powstanie obowiązku podatkowego na podstawie art. 3 ust. 1 pkt 4 upcc zależy bowiem wyłącznie od podatnika i tylko to powołanie się na dokonanie w przeszłości czynności prawnej przez samego podatnika aktualizuje dyspozycję normy z art. 3 ust. 1 pkt 4 upcc. Trybunał podkreślił również, że powoływanie się przez jednostkę na zasadę lojalności państwa względem niej wymaga, aby jednostka sama postąpiła lojalnie wobec państwa.

 

Ingerencja w majątek podatnika w związku z powstaniem nowego obowiązku podatkowego z chwilą powołania się i wymierzeniem podatku według podwyższonej, 20% stawki nie ogranicza konstytucyjnego prawa podatnika do ochrony własności i innych praw majątkowych, ale jest ustanowieniem obowiązku publicznoprawnego w postaci konieczności zapłaty podatku.

Grabowska-Peda Marta

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30817 )
Array ( [docId] => 30817 )