Świadczenie pracy jako wkład do spółki osobowej bez PCC

Kategoria: PCC
Data: 13-11-2012 r.

Wniesienie wkładu przez wspólnika przystępującego do spółki osobowej podlega, co do zasady, opodatkowaniu PCC jako zmiana umowy spółki. Jednak wkład w postaci świadczenia pracy nie podlega PCC, gdyż nie powoduje zwiększenia majątku spółki osobowej.

Opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych podlega, między innymi, zmiana umów spółek. Przez zmianę spółki osobowej (np. spółki jawnej) uważa się zaś, między innymi, wniesienie lub podwyższenie wkładu, którego wartość powoduje zwiększenie majątku spółki. A zatem wniesienie wkładu przez wspólnika przystępującego do spółki jawnej podlega, co do zasady, opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych jako zmiana umowy spółki.

Świadczenie pracy jako wkład do spółki nie podlega PCC, gdyż nie powoduje zwiększenia majątku spółki osobowej.

Potwierdził to Minister Finansów w stanowiącym zmianę interpretacji indywidualnej piśmie z dnia 4 lipca 2008 r. (sygn. PL/LM/83/8/CHI/08/PK-411), w którym czytamy, że zmiana umowy spółki cywilnej podlega opodatkowaniu podatkiem od czynności cywilnoprawnych tylko wtedy, gdy powoduje ona podwyższenie podstawy opodatkowania. Wkład do spółki polegający na świadczeniu pracy nie powoduje podwyższenia podstawy opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych.

 

Z kolei w interpretacji indywidualnej Dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 3 marca 2010 r. (sygn. IBPBII/1/436-318/09/MZ) czytamy, że w przypadku wniesienia do spółki cywilnej wkładu polegającego jedynie na świadczeniu własnej pracy przez wnioskodawczynię, jako nowo wstępującego wspólnika, nie zaistnieje okoliczność powodująca podwyższenie podstawy opodatkowania w podatku od czynności cywilnoprawnych. W związku z powyższym zmiana umowy spółki cywilnej, opisana w przedmiotowym stanie faktycznym nie podlega podatkowi od czynności cywilnoprawnych, jako nie powodująca podwyższenia podstawy opodatkowania.

Oba zacytowane pisma dotyczą co prawda spółek cywilnych, lecz mają pełne zastosowanie przy wnoszeniu wkładów w postaci świadczenia pracy do spółek jawnych.

Podstawa prawna:

art. 1 ust. 1 pkt 2 w zw. z art. 1 ust. 1 pkt 1 lit. k oraz art. 1 ust. 3 pkt 1 ustawy z 9 września 2000 r. o podatku od czynności cywilnoprawnych (tekst jedn.: Dz.U. z 2010 r. nr 101, poz. 649 z późn. zm.).

Autor: Tomasz Krywan

Opracowanie redakcyjne: Lidia Pogodzińska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30821 )
Array ( [docId] => 30821 )