Bez opłacenia podatku nie ma abolicji

Kategoria: PIT
Data: 07-03-2013 r.

Przepisy ustawy abolicyjnej odnoszą się do podatnika, który przynajmniej w jednym roku podatkowym – w okresie od 2002 r. do 2007 r. – podlegał nieograniczonemu obowiązkowi podatkowemu (obowiązek opodatkowania wszystkich dochodów bez względu na miejsce ich osiągnięcia) i uzyskiwał w tym roku przychody z pracy, do których miał zastosowanie art. 27 ust. 9 albo 9a ustawy o PIT.

Stanowisko to zajął Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie w wyroku z 10 stycznia 2013 r., sygn. akt III SA/Wa 1399/12.

Sąd wydając to orzeczenie poparł stanowisko organów podatkowych. Według nich, jeżeli podatnik osiąga dochody z działalności w Polsce i poza jej granicami, a umowa o unikaniu podwójnego opodatkowania nie przewiduje metody wyłączenia z progresją, dochody te łączy się z dochodami ze źródeł położonych na terytorium Polski. W tym przypadku od podatku obliczonego dla sumy dochodów odlicza się kwotę równą podatkowi zapłaconemu w obcym państwie.

Ma tu więc zastosowanie metoda zaliczenia proporcjonalnego zgodnie z art.27 ust.9 ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r. poz. 361 ze zm.), Zasadę tę, w myśl art. 27 ust. 9 tej ustawy stosuje się także wówczas, gdy Polska nie podpisała z danym krajem umowy o unikaniu podwójnego opodatkowania. Obniżenie podatku jest zatem skutkiem ulgi abolicyjnej. Organ podatkowy wydaje decyzję umarzającą zaległość podatkową lub decyduje o zwrocie podatku.

 

Abolicja dotyczy więc jedynie nadwyżki podatku ustalonego zgodnie z metodą proporcjonalnego odliczenia nad podatkiem ustalonym zgodnie z metodą wyłączenia z progresją (tzn. w Polsce zwalnia się z opodatkowania dochody osiągnięte w drugim państwie, ale dla ustalenia podatku od dochodów wypracowanych w Polsce stosuje się stawkę obliczoną dla całego dochodu, czyli łącznie z otrzymanym w innym kraju).

Podstawa prawna:

  • art. 27 ust. 9 albo 9a ustawy z 26 lipca 1991 r. o podatku dochodowym od osób fizycznych (tekst jedn. Dz.U. z 2012 r., poz.361 ze zm.).

Joanna Pawlińska, prawnik


Zobacz także:


Tagi: pit 2013

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 30961 )
Array ( [docId] => 30961 )