Do 30 czerwca OPP przekażą numer rachunku bankowego do wpłat 1% z PIT

Kategoria: PIT
Data: 27-08-2013 r.

OPP będą mieć czas do 30 czerwca na przekazanie do urzędu skarbowego numer rachunku bankowego, na który podatnicy przekazują 1% z PIT przy rozliczaniu rocznego PIT. Tak przewiduje przyjęty przez Radę Ministrów projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw.

Projekt ustawy o zmianie ustawy o działalności pożytku publicznego i o wolontariacie oraz niektórych innych ustaw, który Rada Ministrów przyjęła 13 sierpnia 2013 r., zakłada dwie zmiany, które mają usprawnić działanie OPP.

Po nowelizacji przepisów:

 • Organizacje pożytku publicznego, które mają prawo do otrzymywania 1% z podatku dochodowego od osób fizycznych przekażą do urzędu skarbowego numer rachunku bankowego do 30 czerwca. Na ten numer podatnicy przy rozliczaniu PIT mogą przekazywać 1% z PIT każdego roku. Obecnie OPP mają na to czas do 31 stycznia i zdarza się, że niektóre podmioty spóźniają się z tym obowiązkiem. Wydłużenie tego terminu będzie korzystne dla tych podmiotów, które nie mogły zdążyć ze zgłoszeniem numeru rachunku bankowego do skarbówki w obecnym terminie, przez co traciły 1% wpływów z PIT (naczelnik urzędu skarbowego przekazywał je do budżetu państwa).

  • Wykaz organizacji pożytku publicznego uprawnionych do otrzymywania 1% z PIT będzie tworzony i aktualizowany na bieżąco. Obecnie wykaz tworzony jest na 15 grudnia, co oznacza, że jeśli dany podmiot utraci status OPP po tej dacie nie jest usuwany z wykazu. Nowe przepisy mają zapobiegać przekazywaniu pieniędzy podatników podmiotom do tego nieuprawnionym.

  Zmiany wejdą w życie po 30 dniach od daty ogłoszenia w Dzienniku Ustaw.

  Źródło: www.kprm.gov.pl

  Zaloguj się, aby dodać komentarz

  Nie masz konta? Zarejestruj się »

  Zobacz także

  Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

  pobierz

  Imprezy integracyjne

  pobierz

  Zmiany w podatkach 2016

  pobierz

  Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

  pobierz

  Polecane artykuły

  Array ( [docId] => 31055 )
  Array ( [docId] => 31055 )

  Array ( [docId] => 31055 )