Dodatek rodzinny z USA zwolniony z podatku

Kategoria: PIT
Autor: Piotr Kowalski
Data: 09-07-2015 r.

W rocznej deklaracji podatkowej nie trzeba wykazywać dodatku socjalnego z zagranicy. Dotyczy to także sytuacji, gdy świadczenie jest odpowiednikiem polskich świadczeń rodzinnych.

Wolne od podatku dochodowego są świadczenia rodzinne otrzymane na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych, dodatki rodzinne i pielęgnacyjne, zasiłki dla opiekunów otrzymane na podstawie przepisów o ustaleniu i wypłacie zasiłków dla opiekunów, świadczenia pieniężne otrzymane w przypadku bezskuteczności egzekucji alimentów oraz zasiłki porodowe otrzymane na podstawie odrębnych przepisów. Wynika to z art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT.

 

Właśnie w takiej sprawie wypowiedział się Dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach. Sprawa dotyczyła podatniczki, której przyznano dodatek rodzinny do polskiej emerytury z emerytury męża otrzymywanej w USA. Dodatek socjalny (małżeński) jest wypłacany przez Social Security Administration i w Stanach Zjednoczonych Ameryki podlega opodatkowaniu w wysokości 30%.

Wypłacony dodatek został przyznany na podstawie przepisów o świadczeniach rodzinnych obowiązujących w USA. Dochód ten jest rodzajem świadczenia rodzinnego będącego odpowiednikiem polskich świadczeń rodzinnych przyznawanych na podstawie ustawy o świadczeniach rodzinnych.

Wątpliwości dotyczyły tego, czy taki dodatek podlega rozliczeniu w urzędzie skarbowym jako osiągnięty dochód w roku podatkowym 2014. Organ podatkowy uznał, że skoro otrzymywane przez podatniczkę z USA świadczenie jest rodzajem świadczenia rodzinnego będącego odpowiednikiem polskich świadczeń rodzinnych przyznawanych na podstawie ustawy z 28 listopada 2003 o świadczeniach rodzinnych, to świadczenie to jest zwolnione z podatku na podstawie art. 21 ust. 1 pkt 8 ustawy o PIT. W konsekwencji takiego świadczenia nie trzeba wykazywać w zeznaniu podatkowym.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 10 czerwca 2015 r., nr IBPBII/1/4511-219/15/BJ

Piotr Kowalski

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37628 )
Array ( [docId] => 37628 )