Dojazdy na zabiegi można odliczyć w rozliczeniu rocznym

Kategoria: PIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 29-04-2015 r.

Podatnicy mogą w zeznaniu rocznym odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej, koszty przystosowania pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, czy też opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną.

Podatnicy mogą także odliczyć wydatki dotyczące używania samochodu na przejazdy związane z leczeniem osoby niepełnosprawnej. Nie wszystkie jednak tego typu wydatki podlegają odliczeniu.

Warunkiem odliczenia w ramach ulgi rehabilitacyjnej jest posiadanie przez osobę, której dotyczy wydatek:

  1. orzeczenia o zakwalifikowaniu przez organy orzekające do jednego z trzech stopni niepełnosprawności, określonych w odrębnych przepisach, lub
  2. decyzji przyznającej rentę z tytułu całkowitej lub częściowej niezdolności do pracy, rentę szkoleniową albo rentę socjalną, albo
  3. orzeczenia o niepełnosprawności osoby, która nie ukończyła 16 roku życia, wydanego na podstawie odrębnych przepisów.

Podatnicy mają prawo odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej m.in. koszty przystosowania pojazdów mechanicznych do potrzeb wynikających z niepełnosprawności, odpłatność za pobyt na turnusie rehabilitacyjnym, czy też opiekę pielęgniarską w domu nad osobą niepełnosprawną.

W ramach ulgi można też odliczyć koszty poniesione na używanie samochodu osobowego, stanowiącego własność (współwłasność) osoby niepełnosprawnej zaliczonej do I lub II grupy inwalidztwa lub podatnika mającego na utrzymaniu osobę niepełnosprawną zaliczoną do I lub II grupy inwalidztwa albo dzieci niepełnosprawne, które nie ukończyły 16 roku życia, dla potrzeb związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne. Odliczenie jest limitowane do kwoty 2. 280 zł.

Nie wszystkie jednak wydatki dotyczące używania samochodu na przejazdy związane z leczeniem osoby niepełnosprawnej będą podlegały odliczeniu.

Jak wyjaśnił dyrektor Izby Skarbowej w Katowicach w jest to możliwe tylko w przypadku wyjazdów związanych z koniecznym przewozem na niezbędne zabiegi leczniczo-rehabilitacyjne zlecone przez lekarza.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 9 kwietnia 2015 r. nr IBPBII/1/415-105/14/BJ

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 37046 )
Array ( [docId] => 37046 )