Doradca podatkowy nie odliczy wydatków na kurs językowy

Kategoria: PIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 24-03-2015 r.

Organy podatkowe niezmiennie stoją na stanowisku, że wydatki na kursy językowe służą podnoszeniu poziomu wiedzy z zakresu języka obcego doradcy. Aby wydatek można było ująć w kosztach podatkowych musi być ściśle powiązany z prowadzoną działalnością.

Aby stwierdzić, czy wydatki poniesione przez doradcę podatkowego na kurs języka angielskiego prawniczego, kończącego się wystawieniem certyfikatu, mogą zostać zaliczone do kosztów podatkowych konieczne jest ustalenie:

  • czy taki wydatek związany jest z podnoszeniem kwalifikacji zawodowych, zdobywaniem wiedzy i umiejętności, które są potrzebne w prowadzonej działalności gospodarczej i które mają z nią związek,
  • czy taki wydatek służy podnoszeniu ogólnego poziomu wiedzy i wykształcenia niezwiązanego z działalnością, a więc co do zasady ma charakter osobisty.

Zdaniem Izby Skarbowej w Łodzi wydatki, które podatnik świadczący usługi doradztwa podatkowego i obsługi prawnej przedsiębiorstw będzie ponosił w związku z uczestnictwem w płatnym kursie językowym, prowadzonym przez specjalistyczną szkołę języka angielskiego nie spełniają kryterium celowości wynikającego z art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

Izba uznała, że wydatki poniesione na kurs języka angielskiego służą podnoszeniu poziomu wiedzy z zakresy języka angielskiego doradcy, nie są zaś ponoszone wyłącznie w celu uzyskania przychodu bądź zachowania lub zabezpieczenia źródła przychodów. Nawet jeżeli doradca podatkowy zamierza udzielać porad prawnych dla inwestorów zagranicznych i spółek z krajów członkowskich, do czego niezbędna jest znajomość języka obcego (najczęściej angielskiego).

Organy podatkowe zajmują podobne stanowisko przy kwalifikacji chociażby wydatków związanych z aplikacją radcowską. W wydawanych interpretacjach uznają, że takie wydatki mają charakter osobisty i służą one zdobyciu kwalifikacji zawodowych. A to oznacza, że nie można uznać ich za koszt uzyskania przychodów z działalności gospodarczej, ponieważ nie spełniają przesłanek wyrażonych w art. 22 ust. 1 ustawy o PIT.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Łodzi z 22 stycznia 2015 r., nr IPTPB1/415-59/14-5/AG

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36810 )
Array ( [docId] => 36810 )