Każdy podatnik będzie miał konto w systemie e-podatki

Kategoria: PIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 08-12-2014 r.

Nowe zasady składania PIT, usprawnienia procesów wymiany informacji między administracją podatkową a płatnikami PIT – to tylko niektóre zmiany w znowelizowanej ustawach o PIT, CIT i podatku ryczałtowym. Od nowego roku fiskus wstępnie wypełni zeznania podatników PIT.

W 2015 r. planowane jest uruchomienie usługi wstępnie wypełnionych zeznań podatkowych dla podatników PIT (tzw. pre-filled tax return, PFR). Każdy podatnik będzie miał własne konto w systemie e-podatki. Usługa zostanie przygotowana na podstawie danych zawartych w imiennych informacjach o wysokości dochodów uzyskanych przez osoby fizyczne, sporządzanych przez płatników, oraz podmiotów niepełniących funkcji płatnika.

PFR będzie skierowana głównie do osób składających PIT-37. Podatnik, po zalogowaniu się na swoim koncie w portalu, będzie musiał przeanalizować sporządzone przez administrację podatkową zeznanie. Będzie mógł także poprawić dokument i wysłać go za pośrednictwem swojego konta. Ministerstwo Finansów zapowiada, że usługa będzie dostępna już do rozliczeń za 2014 r. i  będzie można ją pobrać z ze strony Portalu Podatkowego.

Niektóre deklaracje będzie można wysyłać jedynie w formie elektronicznej. Jeżeli  informacje PIT-8C, PIT-11, PIT-R, IFT-1 lub roczne obliczenie podatku PIT-40 są sporządzane za dany rok za więcej niż 5 podatników lub są składane przez biuro rachunkowe, to takie informacje oraz roczne obliczenie podatku, a także deklaracje PIT-4R oraz PIT-8AR należy przekazywać urzędowi skarbowemu wyłącznie elektronicznie. W formie dokumentu elektronicznego należy również przekazywać IFT-3.

Jeżeli deklaracje mają być wysłane dla mniej niż 5 podatników, wówczas będzie można złożyć je w formie papierowej. Ale uwaga! – termin przekazania ich do urzędu skarbowego został skrócony o miesiąc, do końca stycznia.

Deklaracje składane elektronicznie będą opatrzone elektronicznym podpisem weryfikowanym za pomocą ważnego kwalifikowanego certyfikatu. W przypadku płatników PIT będących osobami fizycznymi oraz podmiotów niepełniących funkcji płatnika – będzie można użyć podpisu niekwalifikowanego.

Nowe przepisy wejdą w życie wraz z początkiem 2015 roku.

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36153 )
Array ( [docId] => 36153 )