Brak ulgi rehabilitacyjnej przy zakupie pościeli leczniczej

Kategoria: PIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 08-09-2014 r.

Podatnik nie może odliczyć kosztów zakupu pościeli wełnianej w ramach ulgi rehabilitacyjnej. Organy fiskusa uznają, że pościel taka nie spełnia wymogu indywidualnego charakteru i dlatego nie podlega odliczeniu od PIT.

W ramach ulgi rehabilitacyjnej podatnik może odliczyć od dochodu wyłącznie wydatki na zakup sprzętu, urządzenia indywidualnego przeznaczenia, niezbędnego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności. Jeżeli jednak podatnik zakupi zestaw pościeli wełnianej, którą zamierza wykorzystać do celów leczenia, musi się liczyć z tym, że wydatki poniesione na ten cel nie będą mogły zostać odliczone od podatku PIT.

Organy podatkowe są zdania, że podatnik w ramach ulgi rehabilitacyjnej może odliczyć od dochodu wyłącznie wydatki na zakup sprzętu, urządzenia indywidualnego przeznaczenia, niezbędnego w rehabilitacji oraz ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych stosownie do potrzeb wynikających z niepełnosprawności.

Zakupiony sprzęt musi być wykorzystywany (używany) w rehabilitacji oraz służyć przywracaniu sprawności organizmu, cechą zakupionego sprzętu musi być jego indywidualny charakter. Wydatki poniesione na zakup pościeli leczniczej nie mieszczą się w katalogu wydatków na cele rehabilitacyjne.

Taka pościel nie stanowi bowiem indywidualnego sprzętu, urządzenia czy narzędzia technicznego niezbędnego w rehabilitacji bądź ułatwiającego wykonywanie czynności życiowych. Z takiej pościeli może korzystać każdy, niezależnie od niepełnosprawności.

Źródło:

Interpretacja indywidualna dyrektora Izby Skarbowej w Katowicach z 1 sierpnia 2014 r., nr IBPBII/1/415-387/14/BJ

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 35765 )
Array ( [docId] => 35765 )

Array ( [docId] => 35765 )