Kiedy nie trzeba pobierać PIT od polisy pracownika

Kategoria: PIT
Autor: Sylwia Maliszewska
Data: 01-03-2015 r.

Pracownik, który zachoruje w czasie zagranicznej delegacji  ma prawo do zwrotu niezbędnych kosztów leczenia za granicą. Pracodawcy mogą wykupić ubezpieczenie, pokrywające koszty leczenia. Polisa nie stanowi przychodu podlegającego PIT.

Jeżeli w czasie zagranicznej delegacji pracownik zachoruje, wówczas ma prawo do zwrotu kosztów zagranicznego leczenia. Wynika to z rozporządzenia w sprawie podróży służbowych. Czasami pracodawcy, aby zapobiec nieprzewidzianym wydatkom, wykupują dla osób zatrudnionych polisy.

Nie zawsze jednak organy podatkowe podzielają zdanie podatników, że wydatek na zakup polisy nie podlega PIT. Tak było w przypadku przedsiębiorstwa, które nabyło ubezpieczenie dla osób zatrudnionych, wyjeżdżających służbowo za granicę. Wykupione ubezpieczenie obejmowało: ubezpieczenia kosztów leczenia nagłych zachorowań lub nieszczęśliwych wypadków za granicą (z wyłączeniem chorób przewlekłych i ich następstw); ubezpieczenia assistance za granicą, pomoc medyczna, pomoc prawna, pomoc w podróży; ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków za granicą (NNW).

Polisy kupowane były w celu zabezpieczenia przed nieprzewidywalnymi wydatkami związanymi z bezpośrednimi i pośrednimi skutkami chorób i wypadków przy pracy, którym mógłby ulec pracownik, a które i tak musiałyby zostać zwrócone bądź wypłacone przez spółkę. Wątpliwości dotyczyły tego, czy poniesione przez pracodawcę koszty polisy ubezpieczeniowej, zabezpieczającej przed obowiązkiem samodzielnego ponoszenia kosztów objętych ryzykiem ubezpieczeniowym, stanowią dla pracownika w delegacji przychód do opodatkowania.

Organ podatkowy uznał, że w pojęciu przychodu mieści się każda realna korzyść, jaką uzyskał bądź uzyska podatnik. Do tych korzyści zaliczyć należy też wydatek poniesiony przez pracodawcę na rzecz pracowników za zakup polis ubezpieczeniowych w zakresie ubezpieczenia kosztów leczenia i assistance, ubezpieczenia następstw nieszczęśliwych wypadków oraz ubezpieczenia pomocy i ochrony prawnej w związku z odbywaną podróżą przez zatrudnionych.

Wojewódzki Sąd Administracyjny w Gliwicach przyznał rację organom podatkowym, a sprawa ostatecznie trafiła przed NSA. Naczelny Sąd Administracyjny przyznał rację spółce. Zdaniem sądu w opisanej sytuacji przychód po stronie pracowników nie powstaje. Polisy ubezpieczeniowe zostały bowiem wykupione w interesie przedsiębiorstwa, a nie jej pracowników.

Źródło:

Wyrok NSA z 30 stycznia 2015 r., II FSK 3295/12

Sylwia Maliszewska

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36716 )
Array ( [docId] => 36716 )