Koniec z Funduszem Kościelnym – zastąpi go odpis w rocznym PIT

Kategoria: PIT
Data: 02-08-2013 r.

Zamiast Funduszu Kościelnego będzie odpis podatkowy w wysokości 0,5%. Z zapowiedzi ministra Boniego wynika, że już w rozliczeniach za 2013 r. podatnik, składając roczny PIT będzie mógł wesprzeć wybrany przez siebie Kościół lub związek wyznaniowy. Projekt w tej sprawie został przekazany do konsultacji społecznych.

 

Projekt zakłada likwidację Funduszu Kościelnego stworzonego w 1950 r., który jest zasilany z budżetu. Zostanie on zastąpiony 0,5% odpis podatkowym. Przekazywanie odpisu będzie przebiegać podobnie, jak przy odpisach podatkowych przekazywanych rzecz dla organizacji pożytku publicznego. Podatnik sam będzie decydował komu go przekazać. Wystarczy wpisać w zeznaniu rocznym - NIP Kościoła czy związku wyznaniowego.

Projekt przewiduje dodatkowe udogodnienia dla emerytów - osoby te nie będą musiały same składać zeznań podatkowych. Decyzję, o tym, komu przekazać odpis, emeryci przekażą ZUS-owi. W ciągu pierwszych trzech lat działania mechanizmu ustawa gwarantuje Kościołom i związkom wyznaniowym uzupełnienie wpływów z budżetu, gdyby odpisy podatkowe okazały się na początku niższe niż obecny poziom finansowania z Funduszu.

Jak zapowiedział minister Boni - mechanizm odpisu podatkowego wejdzie w życie dopiero po tym, jak z Polski zostanie zdjęta procedura nadmiernego deficytu, nałożona przez Komisję Europejską. Odpis podatkowy uszczupla bowiem dochody państwa – dodał.

 

mechanizm odpisu podatkowego wejdzie w życie dopiero po tym, jak z Polski zostanie zdjęta procedura nadmiernego deficytu, nałożona przez Komisję Europejską. Odpis podatkowy uszczupla bowiem dochody państwa

 

- Trzymamy kciuki za polską gospodarkę. Ale wiemy też, że ten czas przejściowy – podkreślił Boni – pozwoli kościołom i związkom wyznaniowym lepiej przygotować się do zmian.

W trzy lata po realnym wprowadzeniu odpisów ustawa przewiduje przegląd i analizę funkcjonowania nowego mechanizmu. Z mechanizmu mają korzystać wszystkie 172 zarejestrowane w Polsce kościoły i związki wyznaniowe.

Rozmowy rządu i Kościoła na temat zmian rozpoczęły się już w kwietniu 2012 r. Zgodnie z początkowymi propozycjami rządu odpis podatkowy na Kościoły i związki wyznaniowe miał wynosić 0,3%. Ostatecznie przyjęto w projekcie 0,5%.

 

Trzymamy kciuki za polską gospodarkę. Ale wiemy też, że ten czas przejściowy
Źródło:
Sylwia Maliszewska

Zobacz także:

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 31044 )
Array ( [docId] => 31044 )