PIT-11 oraz PIT-40 trzeba przygotować do końca lutego

Kategoria: PIT
Autor: Maciej Soprych
Data: 26-01-2015 r.

Pracodawcy zatrudniający pracowników zobowiązani są do wystawiania informacji o wysokości osiągniętego dochodu i pobranych zaliczkach przy pomocy formularza PIT-11. Nie wypełniają go płatnicy, do których pracownik zwrócił się z wnioskiem o rozliczenie ich podatku. Muszą natomiast przygotować PIT-40.

Wypełniając zeznanie PIT-11 i PIT-40 należy pamiętać, że nie służą one do rozliczania przychodów z innego źródła. Te wykazuje się na formularzu PIT-8C, który również należy złożyć do końca lutego.

Na formularzu PIT-11 wykazywane są nie tylko dochody opodatkowane, ale również dochody zwolnione na podstawie umów międzynarodowych (w tym umów o unikaniu podwójnego opodatkowania). Formularz ten należy sporządzić wówczas, gdy dochodzi do wypłaty świadczeń z tytułu przychodów pochodzących z zagranicznych środków pomocowych.

W przypadku śmierci pracownika, pracodawca ma obowiązek wystawić dwa formularze PIT-11. Pierwszy powinien być wystawiony na zmarłego, w zakresie osiągniętych przez niego dochodów (pracodawca przekazuje go do urzędu skarbowego i małżonkowi). Drugi należy wystawić na małżonka, któremu wypłacana jest kwota.

Jeżeli do 10 stycznia pracownik złożył oświadczenie PIT-12, wówczas pracodawca przygotowuje za niego roczne rozliczenie. Sporządzając PIT-40 płatnicy zobowiązani są wykazywać przychody podatników (pracowników) na zasadach ogólnych. Po stronie kosztów płatnik zobowiązany jest odliczyć od dochodu potrącone w ciągu roku składki na ubezpieczenia społeczne.

Osoby, za które PIT rozliczy pracodawca nie skorzystają z większości preferencji podatkowych, np. ze wspólnego rozliczenia podatku z małżonkiem albo na zasadach właściwych dla osób samotnie wychowujących dzieci. Płatnik nie uwzględnia też np. ulgi na dziecko.

PIT-11 składany w formie elektronicznej należy przesłać do urzędu skarbowego do końca lutego roku następującego po roku podatkowym. Jeżeli składany jest w formie papierowej, należy go przesłać do końca stycznia roku następującego po roku podatkowym. PIT-40 należy sporządzić i przesłać właściwemu organowi podatkowemu oraz podatnikowi do końca lutego roku następującego po roku podatkowym.

Jeżeli PIT-11 i PIT-40 dotyczą więcej niż 5 podatników, wtedy muszą być składane do urzędu skarbowego elektronicznie. Jeżeli informacje te dotyczą mniej niż 5 podatników, płatnik może przesyłać je w formie papierowej lub elektronicznie.

Maciej Soprych, członek zarządu w spółkach kapitałowych, członek ACCA

Zaloguj się, aby dodać komentarz

Nie masz konta? Zarejestruj się »

Zobacz także

Najważniejsze zmiany w podatkach 2016 roku

pobierz

Imprezy integracyjne

pobierz

Zmiany w podatkach 2016

pobierz

Sprawdź, jak rozliczać VAT przy okresowym braku sprzedaży

pobierz

Polecane artykuły

Array ( [docId] => 36436 )
Array ( [docId] => 36436 )